Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 maja 2019

List Prezydenta do uczestników III Kongresu Polskich Dzieci Wojny

Uczestnicy i Organizatorzy

III Kongresu Polskich Dzieci Wojny

w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Szanowni Państwo!

 

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojny straszliwej, najbardziej krwawej w ludzkich dziejach. Pociągnęła ona za sobą dziesiątki milionów ofiar, w ogromnej części również spośród ludności cywilnej. Dzisiejszy dzień – data zakończenia działań zbrojnych w Europie – w szczególny sposób kieruje naszą pamięć ku wojennej tragedii.

 

Polska jest krajem, który został nią dotknięty wyjątkowo boleśnie. Byliśmy pierwszą ofiarą napaści dwóch wrogów – Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego – i jako pierwsi stawiliśmy opór agresorom. Mężnie broniliśmy naszej niepodległości, trwając od pierwszego do ostatniego dnia wojny w alianckim sojuszu, walcząc o zwycięstwo wartości wolnego świata, nie poddając się prześladowaniom okupantów.

 

Za ten heroizm i poświęcenie polskiemu społeczeństwu przyszło zapłacić ogromną cenę. Szczególnie traumatyczne pozostaje wspomnienie o cierpieniach dzieci. W latach wojny śmierć zabrała w naszym kraju blisko dwa miliony dziecięcych istnień. Miliony dzieci doznały przemocy, kalectwa, uwięzienia za drutami obozów i łagrów, sieroctwa, odebrania ich rodzicom, wypędzenia z rodzinnych domów, tułaczego losu i wielu innych dramatycznych doświadczeń. Płacz skrzywdzonego dziecka jest niemilknącym i wyjątkowo przejmującym oskarżeniem wobec zła wojny oraz terroru oprawców.

 

Składam hołd wszystkim dziecięcym ofiarom, zapisanym na kartach polskiej historii w latach 1939-1945. Pochylam głowę przed patriotycznym i głęboko ludzkim świadectwem, jakie składają osoby po przeżytym w dzieciństwie wojennym koszmarze. Pragnę Państwu za to świadectwo gorąco podziękować. Jest naszą nieustającą powinnością, aby wiernie pielęgnować pamięć o Polskich Dzieciach Wojny. Trzeba konsekwentnie gromadzić i upowszechniać
wiedzę o ich losach, przekazywać ją kolejnym pokoleniom oraz dzielić się nią ze światem, aby pozostawała mobilizującym ostrzeżeniem i zachętą do działań dla wszystkich ludzi dobrej woli.


Naszą solidarność z Dziećmi Wojny powinniśmy również wyrażać poprzez zrozumienie dla ich obecnych potrzeb, poprzez empatię i troskliwą opiekę. Cieszę się, że o wielu tych ważnych sprawach będzie debatował III Kongres Polskich Dzieci Wojny, odbywający się w siedzibie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Składam wyrazy uznania organizatorom tego doniosłego spotkania. Serdecznie pozdrawiam jego uczestników, wśród których wielu przybyło tu wprost z wczorajszych II Centralnych Obchodów Święta Dzieci Wojny w Łodzi. Dziękuję także wszystkim, którzy zabiegają o integrację środowisk Dzieci Wojny i zwracają uwagę na wyzwania i problemy będące udziałem tych społeczności. Proszę przyjąć życzenia owocnych obrad oraz pomyślności w Państwa niezwykle istotnych działaniach.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu