Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 11 maja 2019

List Prezydenta z okazji inauguracji współpracy PDH Polska S.A. i Hyundai Engineering Co. Ltd. w Policach

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości

oficjalnie inaugurującej współpracę

PDH Polska S.A. i Hyundai Engineering Co. Ltd.

w Policach

 

Szanowni Państwo!

 

Z wielką satysfakcją przyjąłem wiadomość o podjęciu współpracy pomiędzy PDH Polska S.A. i Hyundai Engineering Co. Ltd., której efektem będzie jeden z największych projektów inwestycyjnych w naszym kraju oraz w tym regionie Europy – „Polimery Police”.

 

Cieszę się, że to doniosłe przedsięwzięcie jeszcze bardziej pomnoży potencjał Grupy Azoty. Już obecnie stanowią Państwo największą polską firmę chemiczną – wspaniały przykład możliwości polskiego przemysłu. Grupa Azoty jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się w świecie producentem związków chemicznych. Gratuluję Państwu tych znakomitych osiągnięć.

 

Zakłady w Policach to jeden z najmocniejszych atutów całego koncernu. Mogłem się o tym przekonać osobiście, gdy gościłem tutaj przed ponad dwoma laty. Miałem wówczas przyjemność uczestniczyć w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy instalacji do produkcji propylenu nowoczesną metodą PDH. Dzisiaj Grupa Azoty stawia kolejny, niezwykle istotny krok. Budowa w Policach kompleksu chemicznego w celu produkcji polipropylenu – jednego z najbardziej uniwersalnych tworzyw – ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki. Dzięki temu przedsięwzięciu nasz kraj może zająć czołową pozycję w Europie w tej dziedzinie przemysłu chemicznego. Z importera polipropylenu staniemy się jego znaczącym eksporterem. Wznoszone tu instalacje przyczynią się także do umocnienia naszej niezależności surowcowo-energetycznej.

 

Z zadowoleniem stwierdzam jednocześnie, że ta inwestycja stwarza obiecujące perspektywy dla całego regionu Pomorza Zachodniego. Właśnie tak powinniśmy urzeczywistniać bardzo ważną, twórczą zasadę zrównoważonego rozwoju.

 

Cieszę się, że zawiązana dzisiaj oficjalnie polsko-koreańska współpraca, służąca realizacji projektu „Polimery Police”, stanowi kolejne świadectwo bliskiego partnerstwa między naszymi krajami. Pragnę pozdrowić przedstawicieli firmy Hyundai Engineering, członka Hyundai Motor Group, jednego z wiodących koncernów koreańskich. W podjętej współpracy widzę piękny symbol. Polska i Korea Południowa w wielu wymiarach są liderami gospodarczymi w swoich regionach, z rozmachem urzeczywistniając ambitne plany rozwoju. Jestem przekonany, że inwestycja „Polimery Police”, w pełni wykorzystująca technologie XXI wieku, będzie znakomitą wizytówką naszych możliwości.

 

Życzę Państwu pomyślnej realizacji zainicjowanej dziś budowy. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za wysiłek włożony w jej przygotowanie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości, a za Państwa pośrednictwem całą społeczność Grupy Azoty.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

List odczytała minister Halina Szymańska, Szef KPRP.  

Poleć znajomemu