Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 stycznia 2016

List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych Bogusława Kaczyńskiego

 Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

Bogusława Kaczyńskiego

 
 
 
 

Wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego przyjąłem z głębokim żalem.

 

Ta wielka strata dotyka nie tylko najbliższych Zmarłego. Nieczęsto pojawiają się ludzie tak bardzo rozmiłowani w sztuce, że ich uczucie udziela się innym, dodaje sił w osobistych poszukiwaniach tego co szlachetne, autentyczne, wartościowe. Bogusław Kaczyński, autor niezapomnianych audycji telewizyjnych i radiowych, książek i artykułów, był bezgranicznie oddany muzyce oraz promowaniu kultury wysokiej. Rozległa wiedza, profesjonalizm, ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę, nieskazitelna polszczyzna, silna osobowość oraz talenty urodzonego dziennikarza telewizyjnego – wszystko to służyło Zmarłemu w realizacji tego, co uważał za swoje posłannictwo, a nawet sens życia. Pragnął, by radość słuchania dobrej muzyki oraz dumę z dokonań polskich artystów mogło dzielić z nim jak najwięcej jego rodaków.

 

Bogusław Kaczyński trwale zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej jako jej animator, uznany muzykolog i krytyk. Był twórcą i wieloletnim dyrektorem Festiwalu Muzyki w Łańcucie, dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy i stołecznego Teatru Muzycznego „Roma”, a także prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. Pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle lubiany prezenter i komentator, przewodnik po fascynującym świecie opery, klasycznej instrumentalistyki, prestiżowych scen i wielkich muzycznych gwiazd.


Wśród wielu przyznanych Mu nagród i odznaczeń znalazł się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Order Uśmiechu oraz wielokrotne laury w plebiscytach popularności. Jestem zaszczycony mogąc zwieńczyć tę listę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – będącym wyrazem uznania za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz osiągnięcia w popularyzowaniu muzyki klasycznej, za pracę dziennikarską i publicystyczną.

 

Myślę, że ostatnie pożegnanie Bogusława Kaczyńskiego jest okazją, by przypomnieć tę wzniosłą, norwidowską frazę: Bo piękno na to jest, by zachwycało // Do pracy – praca, by się zmartwychwstało.

 

Krewnych, przyjaciół i współpracowników Zmarłego proszę o przyjęcie z serca płynących wyrazów współczucia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu