przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 28 maja 2019

Słowo Prezydenta do uczestników Gali Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Organizatorzy i Uczestnicy

gali wręczenia Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

na Zamku Królewskim w Warszawie

 

 

 

 

 

Szanowni Laureaci!

Szanowni Członkowie Wysokiej Kapituły!

Szanowny Panie Prezesie!

Wszyscy Znakomici Goście dzisiejszej uroczystości!

Panie i Panowie!

 

Serdecznie gratuluję tegorocznym Laureatom i Nominowanym do Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Dziękuję Wysokiej Kapitule, Panu Prezesowi, pomysłodawcom tego prestiżowego wyróżnienia oraz organizatorom dzisiejszej gali w murach Zamku Królewskiego w Warszawie. Cieszę się, że wydarzenie to po raz kolejny kieruje uwagę Polaków ku niezmiernie ważnemu zadaniu, jakim jest przywracanie i utrwalanie naszej pamięci historycznej.

 

Współczesny świat zmienia się coraz szybciej. Wydawać by się mogło, że roztropnie jest nieustannie podążać za tymi przemianami, skupiać się tylko na chwili obecnej i na przyszłości – a dawne dzieje pozostawić ich pasjonatom. Jednak przypadające w tym roku okrągłe rocznice niezwykle ważnych wydarzeń stanowią dowód, że historia ojczysta nie jest po prostu zamkniętym zbiorem faktów z przeszłości. To proces, który stale się rozwija i wciąż wywiera przemożny wpływ na naszą teraźniejszość. Wiedza historyczna jest i zawsze będzie warunkiem właściwego rozumienia tego, co dzieje się tu i teraz.

 

Jak propagować tę cenną wiedzę – zważywszy na to, że tylko niewielu ma możliwości, aby zajmować się historią w sposób profesjonalny, naukowy? W jaki sposób każdy z nas może być, choćby po części, depozytariuszem i kustoszem pamięci narodowej? Sądzę, że ogromną rolę mają tu do odegrania, porywające, umiejętnie relacjonowane dzieje osób, rodzin i organizacji, przełomowych wydarzeń, znanych i mniej znanych miejsc. To w tych opowieściach jak w soczewce skupia się prawda o czasach, które chcemy poznać. Tak właśnie jest w przypadku tegorocznych zdobywców tytułu Kustosza Pamięci Narodowej. Absolutnie niezwykłe, zasługujące na niejeden film biograficzny drogi życia oraz zasługi Pani Doktor Wandy Półtawskiej i śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego; imponujący zasób wiedzy o Powstaniu Warszawskim, który zgromadził i którym chętnie dzieli się Pan Marek Strok; godna najwyższego uznania działalność Pana Janusza Horoszkiewicza na rzecz upamiętnienia wojennego dramatu naszych rodaków na Wołyniu, służąca jednocześnie polsko-ukraińskiemu pojednaniu; bardzo piękna i ofiarna służba prawdzie i pamięci narodowej, jaką pełnią członkowie Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie – to ogromnie inspirujące przykłady, jak żyć historią, a jednocześnie współtworzyć historię. To świadectwa, jak ocalać od zapomnienia prawdę o minionych dziesięcioleciach, a tym samym chronić prawdę jako fundament obecnego ładu etycznego, kulturalnego, społecznego i politycznego.

 

Szanowni Państwo!

 

Do ważniejszych cech polskiego charakteru narodowego należą na pewno wrażliwość historyczna oraz szacunek wobec dziedzictwa naszej kultury i tradycji. Jestem przekonany, że stanowi to o trwałości i twórczej żywotności Polaków jako wspólnoty, o ich zdolności wychodzenia obronną ręką z nawet najcięższych dziejowych prób i zagrożeń. Dlatego z nadzieją myślę o rysujących się przed nami perspektywach rozwoju oraz wykorzystania ogromnego potencjału, jaki drzemie w Polsce i Polakach.

 

Raz jeszcze gratuluję Wielce Szanownym Laureatom, dziękuję organizatorom tego uroczystego spotkania i najserdeczniej wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości minister Wojciech Kolarski. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.