przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 29 maja 2019

List Prezydenta z okazji obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odczytała list Prezydenta do uczestników obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu oraz jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych w Łochowie

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu

oraz jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych w Łochowie

 

 

Szanowni Państwo!

 

28 czerwca 1924 roku Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie powołujące przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe. Akt ten podyktowany był świadomością, że lasy są naszym narodowym dobrem i jako takie wymagają spójnego i profesjonalnego gospodarowania. Dziś Lasy Państwowe obchodzą swoje dziewięćdziesięciopięciolecie. Świętujemy ten jubileusz w poczuciu wdzięczności za trud pokoleń leśników i ogromny dorobek polskiego leśnictwa. Szeroka wiedza i zaangażowanie to cechy, które wyróżniają polskich leśników. Można też śmiało powiedzieć, że w Lasach Państwowych od zawsze pracują ludzie, którzy las kochają, lasem żyją i dla lasu są w stanie poświęcić bardzo wiele.

 

Las to nie tylko miejsce pracy, miejsce uprawy czy zasoby, którymi się gospodaruje. Las to ekosystem, to mieszkanie dla wielu gatunków zwierząt, przestrzeń, która służy człowiekowi. Ale las to również miejsce, które może nas, Polaków, jednoczyć wokół wspólnego celu. Tak było niedawno podczas pierwszej edycji akcji narodowego sadzenia drzew „sadziMY”, kiedy spotkaliśmy się w gronie ponad tysiąca osób w Rytlu, aby wspólnie posadzić sto hektarów lasu. Było to wspaniałe doświadczenie wspólnego działania, za które chcę dziś raz jeszcze bardzo gorąco podziękować.

 

Zobacz także: Odznaczenia z okazji Ogólnopolskiego Święta Lasu Ogólnopolskie Święto Lasu i jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych Dziękuję Dyrekcji i wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za ich codzienną, wytrwałą i ofiarną pracę. Dzięki Państwa zaangażowaniu powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie, a każdego roku przybywa w naszym kraju około pół miliarda nowych drzew. To imponujące liczby i nieoceniona wartość dla przyszłych pokoleń. W kontekście zmian klimatycznych i konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla lasy, nasze narodowe dobro, urastają do rangi wielkiego dobra ludzkości. Trzeba też pamiętać o pozyskiwaniu drewna, które jest cennym i ekologicznym surowcem. To właśnie dzięki mądrej gospodarce leśnej Polska jest dziś potentatem w produkcji mebli. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pielęgnowane od dziesięcioleci zasoby polskich lasów, które można dziś z pożytkiem, ale i w sposób zrównoważony eksploatować.

 

Nie sposób wreszcie nie wspomnieć o tym, że polscy leśnicy zawsze wykazywali się wyjątkowym patriotyzmem. Szczególnie piękną kartę strażnicy polskich lasów zapisali podczas drugiej wojny światowej, kiedy to od pierwszych dni okupacji organizowali struktury i zaplecze dla oddziałów partyzanckich, a poprzez działania dywersyjne i sabotaż utrudniali Niemcom rabunkową eksploatację polskiego drewna.

 

Dziś można powiedzieć, że polskie lasy – jeden z naszych największych narodowych skarbów – są w dobrych rękach. Za ten wysiłek, za trud, za fachowość i zaangażowanie chcę Państwu w dniu Święta Lasu bardzo gorąco podziękować. Niech świadomość, że stoją Państwo na straży naszego wspólnego wielkiego dziedzictwa, będzie dla Państwa każdego dnia źródłem wielkiej satysfakcji i dumy.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytała podczas uroczystości Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.