przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 6 lutego 2016

List prezydenta z okazji jubileuszu Danuty Szaflarskiej

Pani

Danuta Szaflarska
 

Szanowna Pani,

proszę przyjąć gratulacje oraz serdeczne życzenia z okazji sto pierwszej rocznicy urodzin.

 

Cieszę się, że mogę napisać te słowa do osoby, której życiowa i artystyczna droga budzi powszechny szacunek i podziw. Począwszy od  występów na legendarnej wileńskiej scenie na Wielkiej Pohulance aż po znakomite role w TR Warszawa, niezmiennie zachwyca Pani niepowtarzalnym wdziękiem, doskonałym przygotowaniem oraz oryginalnością i różnorodnością swoich aktorskich kreacji.

 

Pani wspomnienia z czasu wojny i Powstania Warszawskiego ukazują kobietę odważną, zdecydowaną, o silnym charakterze. Biorąc udział w tajnych przedstawieniach organizowanych przez polskie podziemie, przygotowując koncerty dla ludności cywilnej i powstańców, a wreszcie uczestnicząc w Powstaniu jako łączniczka dała Pani świadectwo pogłębionego, dojrzałego pojmowania patriotyzmu i posłannictwa artysty. Po wojnie była Pani symbolem odradzającego się filmu polskiego. Pamiętamy Pani znakomite kreacje w „Zakazanych piosenkach” czy „Skarbie”. Pani pojawienie się na ekranie wywoływało tak potrzebny wówczas uśmiech, dawało chwilę wytchnienia pośród trudnej powojennej codzienności.

 

Część spośród mistrzów sztuki aktorskiej uważa, iż mogą obdarzyć swoje postacie jedynie tym, co sami posiadają. Jeżeli tak jest w istocie, Pani role pomagają lepiej poznać również Panią – jej wyjątkową osobowość artystyczną i czar osobisty, tak rzadką umiejętność słuchania i prowadzenia dialogu, niezwykłe poczucie humoru, zdolność do czasem pogodnej, czasem ironicznej zadumy na życiem. Zapewne również dzięki tym cechom kolejne Pani role tak bardzo przykuwają uwagę, budzą żywe reakcje, zyskują wysokie oceny krytyków i publiczności.

 

Dziękuję Pani za ważny wkład w rozwój naszej kultury, za energię i oddanie, z jakimi wciąż realizuje Pani swoją artystyczną pasję, za to, że wciąż możemy podziwiać Panią na scenie i na ekranie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję pięknego jubileuszu, życząc Pani jak najwięcej zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności.

 
Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.