Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 9 czerwca 2019

List z okazji Jubileuszowej Setnej Pielgrzymki do Wojskowego Cmentarza w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie

Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                                   Jubileuszowej Setnej Pielgrzymki

                                                                                   do Wojskowego Cmentarza Żołnierzy

                                                                                   Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera

                                                                                   w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie

 

Drodzy Rodacy, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych z Jubileuszową Setną Pielgrzymką do Wojskowego Cmentarza Żołnierzy Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera w Niagara-on-the-Lake. Jako Prezydent Rzeczypospolitej słowa uznania i wdzięczności kieruję do całej Polonii kanadyjskiej i amerykańskiej, która pielęgnuje narodowe dziedzictwo i tożsamość, łączącą naszą wspólnotę po obu stronach Atlantyku. Dziękuję za Państwa patriotyzm, za pamięć o historii Ojczyzny i bohaterach wolnej Polski. Dziękuję za wierność najwyższym wartościom, które jednoczą nas w solidarnym współdziałaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w świecie współczesnym.

 

Mija cały już wiek, odkąd w 1919 roku właśnie stąd, z Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp, przybyło do odrodzonej Polski ponad 20 tysięcy żołnierzy w błękitnych mundurach. Wielu z nich nie widziało Ojczyzny przez długie lata. Inni w ogóle nie znali wcześniej kraju przodków, bo urodzili się już za oceanem. Jednak na apel Ignacego Jana Paderewskiego, który koncertując w Ameryce, wzywał do wsparcia rodaków w zmaganiach o własne suwerenne państwo, postanowili wstąpić ochotniczo do tworzącego się wojska i wyruszyć do Europy.

 

Dzięki zabiegom dyplomatycznym Paderewskiego i poparciu Polonii prezydent Woodrow Wilson umieścił postulat przywrócenia niepodległej Rzeczypospolitej w swoim programie pokojowym „14 punktów”. Ale wolności nie wystarczyło odzyskać. Trzeba było ją obronić. W 1920 roku młode państwo polskie stanęło przed krytyczną próbą. Inwazja bolszewickiej Rosji zagroziła bytowi naszego narodu i innych wolnych narodów. W tamtych dramatycznych miesiącach podkomendni generała Józefa Hallera, w tym ci wyszkoleni tutaj i przybyli z Kanady i Stanów Zjednoczonych, walnie przyczynili się do ocalenia Ojczyzny. Walcząc ramię w ramię z milionową armią ochotników zatrzymali i odparli sowiecki najazd. Dzięki temu nasz naród zachował niepodległość i swobody właściwe cywilizacji zachodniej.

 

My, Polacy w Rzeczypospolitej, zawsze będziemy pamiętać o wielkich zasługach Polonii dla kraju. Pamiętamy również o pomocy, jakiej rodacy zza oceanu udzielali nam, kiedy Polska cierpiała pod reżimem komunistycznym. Jesteśmy też wdzięczni za skuteczne poparcie starań naszej na powrót wolnej Ojczyzny o przyjęcie do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego; niedawno obchodziliśmy właśnie 20. rocznicę członkostwa Polski w NATO. Czcimy pamięć wszystkich naszych bohaterskich rodaków i licznych przyjaciół Polski, na których zawsze mogliśmy liczyć i nigdy się nie zawiedliśmy. I mocno wierzymy, że więzi sojuszu i przyjaźni, współpracy i wspólnoty, łączące nas z Polonią, a Polskę z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, będą umacniać się i rozwijać w miarę podejmowania kolejnych wyzwań ważnych dla Europy, Ameryki i całego świata.

 

Niech pamięć o poległych i zmarłych ochotnikach z Camp Kosciuszko będzie dla nas zobowiązaniem i inspiracją do wspólnych wysiłków na rzecz wolności i pokoju. Chwała bohaterom!

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

Prezydent RP Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu