Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 9 czerwca 2019

List Prezydenta RP z okazji odsłonięcia Pomnika Lotników Polskich w Plumetot we Francji

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości odsłonięcia

Pomnika Lotników Polskich

we francuskim Plumetot

 

 

 

Czcigodni Lotnicy-Kombatanci!

Szanowni Przedstawiciele Rodzin i Potomkowie upamiętnianych dzisiaj Bohaterów!

Szanowny Panie Merze! Szanowny Panie Ambasadorze!

Szanowni Członkowie Komitetu Pomnika Lotników Polskich!

Szanowni Przedstawiciele Sił Zbrojnych Polski, Francji i Anglii!

Szanowni Mieszkańcy Miasta Plumetot!

Panie i Panowie!

 

Pokój, który nastał po zakończeniu krwawej I wojny światowej, trwał krótko. Osiemdziesiąt lat temu, we wrześniu 1939 roku, złączone sojuszem nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja napadły na Polskę. Był to początek kolejnego globalnego konfliktu zbrojnego, najgorszego ze wszystkich, których doświadczyła ludzkość. Liczba poległych, zamordowanych, zaginionych i okaleczonych, ogrom ludobójczych zbrodni i zniszczeń, bezmiar ludzkich cierpień i tragedii przerósł wszelkie wyobrażenia. Polska, obok olbrzymich szkód materialnych, opłakiwała i po dziś dzień opłakuje śmierć ponad 6 milionów swoich obywateli – ofiar okrutnych najeźdźców.

 

Tamtemu bezwzględnemu złu trzeba było przeciwstawić się z całą mocą i determinacją. Tak właśnie czynili Polacy, od pierwszego do ostatniego dnia tamtej strasznej wojny. Polscy żołnierze walczyli z niemiecką III Rzeszą na swojej ojczystej ziemi i na obczyźnie, na lądzie, na morzu i w powietrzu. Walczyli za naszą i waszą wolność od fiordów Norwegii po pustynie Libii, od nieba nad Anglią po skały Monte Cassino, od równin i lasów Europy Wschodniej aż po Berlin. Zdobywali i przekazywali sojusznikom bezcenne informacje. W okupowanej przez Niemcy Europie utworzyli największy ruch oporu. Z narażeniem życia ratowali przed zagładą dziesiątki tysięcy swoich żydowskich współobywateli.

 

Wśród zapisanych wówczas chwalebnych kart historii polskiego oręża odnajdujemy także zapis ofiarnej służby naszych pilotów myśliwskich z 308 Dywizjonu „Krakowskiego”, 302 Dywizjonu „Poznańskiego” i 317 Dywizjonu „Wileńskiego”, wchodzących w skład 131. Skrzydła Myśliwskiego brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Walczyły one w bitwie o Normandię w czerwcu 1944 roku i tu, w Plumetot, miały swoją bazę operacyjną. Cieszę się, że właśnie dzisiaj, w 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, odsłaniany jest monument sławiący wkład Polaków w zwycięstwo w tamtej wielkiej operacji oraz w ostateczne pokonanie niemieckiego nazizmu. Nowoczesna forma tego pomnika odnosi się do litery „V” i słów „victory” i „victoire”, oznaczających zwycięstwo. Jednak wyrażam nadzieję, że będzie on przywodził na myśl także dwa inne pojęcia: „verity”, czyli prawdę, oraz „vigilance”, czyli czujność. To konieczne warunki tego, aby ogrom tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat już nigdy się nie powtórzył. Potrzebujemy bowiem prawdy o tamtym okresie – pełnej, należycie udokumentowanej i powszechnie przekazywanej młodym pokoleniom. Potrzebujemy też czujności w reagowaniu na wszelkie przejawy ideologii, które nastawiają ludzi przeciw sobie i czynią z nich śmiertelnych wrogów.

 

Dziękuję bardzo Komitetowi Pomnika Lotników Polskich, autorowi tego dzieła oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Dziękuję władzom i mieszkańcom Plumetot. Serdecznie podziękowania i pozdrowienia przekazuję wszystkim, którzy zgromadzili się tu dzisiaj, aby zamanifestować swoją wdzięczność wobec bohaterów walk o wolną i bezpieczną Europę, o pokój i wzajemny szacunek między narodami.

 

Chwała bohaterom! Nigdy więcej wojny!

 

Z wyrazami głebokiego szacunku i sympatii,

Prezydent RP Andrzej Duda

 

 

List Pana Prezydenta został odczytany przez Jego Ekscelencję Pana Tomasza Młynarskiego Ambasadora RP we Francji.

 

Poleć znajomemu