przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 5 lutego 2016

List prezydenta z okazji 35. rocznicy strajku generalnego na Podbeskidziu

 Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

35. rocznicy strajku generalnego na Podbeskidziu

w Bielsku-Białej
 
 

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!
 

Wspominamy dzisiaj wydarzenie, które nie tylko zapisało się w historii polskich przemian, ale które nadal dostarcza odpowiedzi, jakimi wartościami powinniśmy się kierować w naszej Ojczyźnie. Trzydzieści pięć lat temu pracownicy zakładów Podbeskidzia z ogromną determinacją upomnieli się o uczciwość i sprawiedliwość w życiu publicznym.


Był to największy w Polsce polityczny protest „Solidarności”, który zakończył się pełnym powodzeniem. Arogancka, skorumpowana władza musiała ustąpić pod naciskiem społecznym.

 

Cały kraj otrzymał stąd ważny, mocny sygnał. Podbeskidzie pokazało, co znaczy siła społecznej solidarności i sprzeciwu wobec zła. To nie przypadek, że strajk generalny wybuchł na podbeskidzkiej ziemi, gdzie ludzie tak powszechnie żyją wartościami wiary i ofiarnego patriotyzmu, gdzie wyraźna pozostaje różnica między postępowaniem złym a dobrym, gdzie słowa zachowują swoje znaczenie. Właśnie w zderzeniu z takim fundamentalnym, a jednocześnie najprostszym pojmowaniem reguł życia społecznego musiała przegrać ówczesna władza, opierająca się na nieuczciwości i kłamstwie. Właśnie dlatego historia przyznała rację ruchowi „Solidarność”.

 

Moralne i obywatelskie przesłanie, płynące ze strajku na Podbeskidziu, nie może być zapomniane w wolnej Polsce. Sprawowanie władzy publicznej jest służbą i zaszczytnym zadaniem, które współobywatele powierzają swoim przedstawicielom i działającym w imieniu Rzeczypospolitej urzędnikom. Nie wolno traktować władzy jako źródła przywilejów i korzyści, nie wolno zatracić sensu sprawowanej misji. To naród jest suwerenem, to społeczeństwo jest podmiotem. Każdy, kto zajmuje pozycję w strukturach państwa, powinien zdawać sobie sprawę z ciążącej na nim odpowiedzialności.


Tak właśnie pojmuję godność Prezydenta Rzeczypospolitej, którą powierzyli mi Polacy – i w takim właśnie duchu chcę przyczyniać się do tego, by Polska była zarazem wolna i niepodległa, jak też uczciwa i sprawiedliwa.

 

Składam wyrazy szacunku wszystkim uczestnikom strajku generalnego na Podbeskidziu. Wszystkim, którzy z patriotycznych i etycznych pobudek także dzisiaj starają się uczynić naszą Ojczyznę lepszą. Dziękuję za pielęgnowanie pamięci o ważnych wątkach polskiej historii i za rozwijanie przesłania „Solidarności”. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.