Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 czerwca 2019

List Prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Macieja Parowskiego

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Macieja Parowskiego

 

 

 

Szanowni Bliscy Zmarłego!

Szanowni Państwo!

 

Żegnamy dziś wybitnego pisarza, redaktora i krytyka literackiego, ogromnie zasłużonego dla polskiej kultury. Żegnamy myśliciela, który wnikliwie przyglądał się przemianom naszego świata i wypatrywał, jaki kształt może przybrać nadchodząca przyszłość. Żegnamy zarazem człowieka, który potrafił inspirować innych swoimi pasjami i wspierać ich w twórczym rozwoju.

 

Śp. Maciej Parowski znany był wszystkim miłośnikom fantastyki naukowej w naszym kraju. Zapamiętamy Go jako autora znakomitych opowiadań i powieści oraz scenariuszy do popularnych komiksów „Funky Koval” i „Wiedźmin”. Ale nie tylko z tego wyrastał Jego autorytet. On po prostu kochał to, czym się zajmował. Umiał trafiać do umysłów i serc, dzielić się swoimi refleksjami i emocjami. Od wielu dekad był postacią-legendą, liderem i mentorem środowiska literatury science fiction. W wielkim stopniu to właśnie Jemu zawdzięczamy, że ta dziedzina kultury – już wcześniej mająca licznych entuzjastów – jeszcze mocniej zaczęła fascynować twórców i odbiorców, stając się wręcz czymś w rodzaju polskiej specjalności. Jego wielką zasługą stało się spopularyzowanie polskiej fantastyki naukowej w świecie. Wiele znakomitych dzieł, które rozsławiły Polskę – takich np. jak nominowany do Oskara film „Katedra” – nie zostałoby zainicjowanych, gdyby nie zaangażowanie śp. Macieja Parowskiego.

 

Pragniemy Mu także podziękować za to, że uzmysłowił nam, jak ważną częścią kultury narodowej jest kultura popularna. Że podziały na to, co w kulturze uznaje się za „wyższe” i „niższe”, bywają sztuczne i mylące. Fantastyka naukowa jest tego znakomitym świadectwem. W czasach PRL była ona dla Polaków – trochę podobnie jak jazz w latach wcześniejszych – swego rodzaju „oknem na świat”; przestrzenią twórczej swobody, wolnej myśli i wyobraźni. Nadal pozostaje ona także – zwłaszcza w nurcie fantastyki socjologicznej, tak cenionym przez śp. Macieja Parowskiego – okazją do stawiania ważnych pytań o kondycję człowieka, o nasze moralne wybory, o przyszłość ludzkości. Żyjemy w czasach, kiedy „dziś” zamienia się w „jutro” szybciej niż kiedykolwiek.

 

Jesteśmy głęboko wdzięczni Maciejowi Parowskiemu za wszystko, co nam ofiarował. Będzie nam Go bardzo brakowało w polskim życiu, które nieustannie potrzebuje twórczej energii, intelektualnego namysłu i umiejętności budowania wspólnoty. Wszystkie te talenty były wspaniałymi cechami Zmarłego. W imieniu Rzeczypospolitej, pragnę wyrazić wielki szacunek i uznanie dla Jego dokonań. Składam serdeczne wyrazy współczucia Bliskim Zmarłego, Jego przyjaciołom i współpracownikom. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytał Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP, podczas uroczystości pogrzebowych.

 

 

Poleć znajomemu