przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 12 czerwca 2019

List Prezydenta z okazji Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości wręczenia

Dorocznych Nagród

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz

Dorocznych Nagród

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dla Mecenasów Kultury

w Teatrze Narodowym w Warszawie

 

 

Szanowny Panie Premierze!

Wielce Szanowni Laureaci!

Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych do Teatru Narodowego na uroczystość wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Mecenasów Kultury. Z tej okazji słowa uznania i gratulacje kieruję do wszystkich laureatów. Dziękuję za Państwa pracę twórczą i działalność oraz wspieranie rozwoju polskiej sztuki.

 

W tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, liczne wydarzenia rocznicowe przypominają nam również o doniosłej roli, którą w tamtych latach przełomu odegrali artyści. Można bez cienia przesady stwierdzić, że wolna Polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze. Twórczość pisarzy, malarzy, muzyków, rzeźbiarzy, ludzi teatru przyczyniła się do zachowania tożsamości Polaków i podtrzymywała wiarę w powrót naszej Ojczyzny na mapę polityczną Europy. Kiedy zaś nadeszła godzina czynu, artyści wraz z wodzami i mężami stanu szli na czele narodu, i to często dosłownie: szli do boju – o własne suwerenne państwo.

 

Chcę dzisiaj podziękować wszystkim twórcom i instytucjom kultury, które zaangażowały się we współtworzenie jubileuszu stulecia. Dziękuję za wydawnictwa, spektakle, wystawy i inne przedsięwzięcia, które uświetniają obchody. To bardzo cenne, że historia ojczysta i wartości jednoczące nas we wspólnotę są nadal obecne i żywe w dziełach współczesnych. Tradycja i dziedzictwo zasługują bowiem na o wiele więcej niż eksponowanie w gablotach muzealnych. Są nie tylko źródłem, z którego wypłynęliśmy, lecz przede wszystkim niewyczerpaną inspiracją i stale aktualnym punktem odniesienia w żeglowaniu przez dzieje. Cieszę się, że także w naszych czasach znajduje to potwierdzenie w wielu znakomitych utworach.

 

Teraz, kiedy od 30 lat żyjemy znów w niepodległej Polsce, kultura pozostaje nadal dziedziną ogromnie ważną dla naszego suwerennego państwa. Rzeczpospolita dba o to, by twórczość artystyczna mogła się rozwijać bez ograniczeń ideologicznych ani ekonomicznych.


Wolna sztuka jest nieodłącznym elementem życia wolnego narodu. Rozumieją to ci, którzy pamiętają ograniczenia, jakie narzucał komunizm, ale jest to też naturalne przekonanie dla pokolenia, które dorosło po upadku reżimu. Dlatego raz jeszcze gratulując nagród laureatom, chciałbym z serca życzyć nam wszystkim, abyśmy już zawsze mogli się cieszyć oboma tymi rodzajami swobód: politycznymi i artystycznymi.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.