Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 czerwca 2019

List do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów Narodowego Dnia Pamięci

Ofiar Niemieckich Nazistowskich
Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

w Oświęcimiu

 

Czcigodni Ocaleni!

Szanowni Państwo!

 

Kiedy 79 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, przybył na to miejsce pierwszy transport więźniów, nazwa Auschwitz jeszcze nic nie mówiła światu. Jednak już wkrótce stała się ona symbolem straszliwej zbrodni, trudnej do porównania z jakąkolwiek w dziejach ludzkości.

 

Obchodzimy w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z perspektywy historii widzimy bardzo wyraźnie, jak wylęga się zło. Składając hołd zamęczonym i zgładzonym tutaj ofiarom, wiemy, że nie wolno nam nigdy zapomnieć wstrząsającego przesłania Auschwitz. Jest ono ciągle niemilknącym ostrzeżeniem.

 

Nie byłoby Auschwitz, gdyby nie nazistowska ideologia szowinizmu i rasizmu, gdyby nie dzielenie narodów na „nadludzi” i „podludzi” i gdyby nie wojenna przemoc rozpętana przez Niemcy w imię panowania nad światem, której pierwszą ofiarą stała się Polska. W naszej okupowanej Ojczyźnie z potworną mocą zaczęła działać niemiecka machina terroru i eksterminacji. Obóz koncentracyjny stworzony na przedmieściach Oświęcimia, na terytorium przedwojennej Polski włączonym do Trzeciej Rzeszy, stał się jednym z głównych elementów tego ludobójczego systemu.

 

Jako pierwsza za drutami obozu w Auschwitz została zamknięta grupa ponad siedmiuset polskich więźniów politycznych. Była to okrutna kara wymierzona w polskich patriotów, w tych, którzy nieugięcie wierzyli, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Od czerwca 1940 do wiosny 1942 roku Polacy stanowili największą grupę narodowościową wśród osadzonych w Auschwitz więźniów. Z upływem czasu liczba prześladowanych tu Polaków urosła do 150 tysięcy osób. Byli to głównie przedstawiciele polskich elit, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, ofiary ulicznych „łapanek”, mieszkańcy wysiedlanej Zamojszczyzny i niszczonej po powstańczym zrywie Warszawy. Niemal połowa z nich straciła tutaj życie. Rozbudowany przez Niemców kompleks obozowy w Auschwitz stał się jednocześnie największą w okupowanej Europie fabryką śmierci, miejscem zagłady zgotowanej narodowi żydowskiemu. Więziono i mordowano tu także Romów, jeńców z Armii Czerwonej i mieszkańców wielu innych europejskich krajów. Słowa nie są w stanie oddać ogromu ludzkiego cierpienia, jakim przepełnione jest to straszne miejsce.

 

Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oddajemy cześć wszystkim, w których ugodziły ludobójcze zbrodnie. W obecności Byłych Więźniów Obozu – świadków tragicznej przeszłości i najdostojniejszych kustoszy naszej wspólnej pamięci – umacniamy się w zobowiązaniu, aby nieugięcie chronić i przekazywać kolejnym pokoleniom prawdę o Auschwitz. Musimy uczynić wszystko, aby nigdy już podobne zło nie podniosło głowy i nie zagroziło światu. To wielkie, dziejowe wyzwanie, które łączy nas wszystkich.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu