przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 16 lutego 2016

List prezydenta na pogrzebie Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej

w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

w Warszawie

 
Szanowni Państwo!
 

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu śp. Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej. Składam wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom Zmarłej. Żegnamy Ją dzisiaj z głębokim żalem, ale jestem przekonany, że zarazem też z dumą i ogromnym uznaniem dla Jej godnej i mężnej postawy, z którą zawsze szła przez życie.

 

Jako młoda dziewczyna stanęła – wraz z całym swoim pokoleniem, uformowanym przez etos odrodzonej II Rzeczypospolitej – wobec dramatycznych wyzwań historii. Wychowanie patriotyczne, odebrane w domu rodzinnym, szkole i harcerstwie, okazało się w warunkach okupacyjnego terroru niezawodną busolą, wskazującą najwyższe wartości i właściwe decyzje. Wstępując w szeregi konspiracji, przyjęła pseudonim „Kama” – od imienia bohaterki Dziejów jednego pocisku Andrzeja Struga. Jednak inaczej niż powieściowa bojowniczka PPS, której plany zamachu na carskiego generał-gubernatora nie powiodły się, prawdziwa „Kama” – żołnierz Armii Krajowej – uczestniczyła w wielu udanych akcjach zbrojnych podziemia, w tym najsłynniejszej: zamachu na Kutscherę.

 

Z własnego wyboru stanęła w długim łańcuchu pokoleń bohaterskich polskich kobiet, które ramię w ramię z mężczyznami walczyły o wolność narodu i niepodległość Ojczyzny. Przeszła jeden z najcięższych szlaków bojowych w Powstaniu Warszawskim – od Woli, przez Starówkę i Czerniaków, po Śródmieście – jako sanitariuszka i łączniczka Batalionu „Parasol”. Widziała z bliska heroizm i tragedię tysięcy powstańców i cywilów, którym niestrudzenie niosła pomoc, opatrując rannych i ewakuując ich kanałami. Za swoje odważne czyny została uhonorowana najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi.

 

Kiedy zaś nastał pokój, z równą determinacją podjęła trudy codziennego życia w kraju rządzonym przez komunistów. Położyła wielkie zasługi w pracy oświatowej i społecznej. Do ostatnich lat czynnie działała w środowiskach kombatanckich oraz przekazywała młodzieży prawdę o Polsce Podziemnej. Należała do osób, które stanowiły łącznik pomiędzy pokoleniem akowskim a działaczami opozycji demokratycznej. Jej osobiste świadectwo było bardzo ważne dla ludzi „Solidarności”, umacniało bowiem poczucie uczestnictwa w całej długiej tradycji niepodległościowej, sięgającej wstecz do czasów II wojny światowej i dalej, aż do powstań narodowych doby zaborów.

Śp. Maria Stypułkowska-Chojecka pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako dzielna i prawa Polka; jako wspaniały, dobry, powszechnie szanowany człowiek.

 

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie!

 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.