przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 czerwca 2019

List z okazji Dnia Polskiego podczas II Igrzysk Europejskich Mińsk 2019

Uczestnicy i Organizatorzy

Dnia Polskiego

podczas II Igrzysk Europejskich Mińsk 2019

 

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Białoruskich!

Ekscelencjo Panie Ambasadorze!

Szanowni Olimpijczycy!

Szanowni Działacze Ruchu Olimpijskiego i Szkoleniowcy!

Drodzy Rodacy!

Panie i Panowie!

 

Stało się już tradycją, że szlachetnej rywalizacji olimpijczyków towarzyszą spotkania z kulturą narodów, których reprezentanci biorąc udział w Igrzyskach. Niezmiernie się cieszę, że wśród imprez towarzyszących II Igrzyskom Europejskim w Mińsku znalazł się Dzień Polski – wydarzenie uświetniające również obchody stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którym mam zaszczyt patronować. Dziękuję Państwu za przyjęcie zaproszenia do udziału w dzisiejszym koncercie. Pragnę też zachęcić Państwa do zwiedzenia wystawy Polskiej Organizacji Turystycznej, przybliżającej bogactwa kultury, przyrody i krajobrazu, które można podziwiać w mojej Ojczyźnie.

 

Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na rangę spotkania w gronie znakomitych zawodników i działaczy sportowych z całego świata. Będzie to także prawdziwa muzyczna uczta. Państwowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi pod batutą maestro Rostislava Krimera oraz znakomity polski pianista młodego pokolenia, Pan Łukasz Krupiński, wykonają dzieła dwu spośród największych polskich kompozytorów. Będzie to hołd wobec Fryderyka Chopina – geniusza fortepianu, którego 170. rocznica śmierci przypada w październiku bieżącego roku, oraz wobec Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej, urodzonego 200 lat temu w nieodległej od Mińska dawnej wsi Ubiel. Warto zaznaczyć, iż na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 obchodzimy w Polsce właśnie jako Rok Stanisława Moniuszki.

 

Szanowni Państwo, muzykę określa się mianem uniwersalnego języka, dzięki któremu możemy się porozumiewać, poznawać i stawać sobie bliżsi – mimo wszelkich odmienności naszych rodzimych kultur i tradycji. Podobne cele stawia sobie nowożytny ruch olimpijski, krzewiący humanistyczne ideały rozwoju człowieka oraz przyjaznego współistnienia państw i narodów. Toczone w duchu fair play zmagania sportowców oraz towarzyszące im emocje kibiców odbywają się w atmosferze wzajemnego szacunku i życzliwości – odpowiedniej dla wielkiego sportowego święta, jakim są każde zawody o randze olimpijskiej. Z tym większą wdzięcznością i dumą myślę o dokonaniach polskich olimpijczyków, którzy na przestrzeni minionych stu lat odnieśli wiele spektakularnych zwycięstw i rekordów. Tymi sukcesami przypominaliśmy światu o naszym niezmiennym oddaniu sprawie wolności i suwerennej polskiej państwowości oraz o naszym zaangażowaniu na rzecz pokojowego ładu w Europie.

 

Jestem przekonany, że również II Igrzyska Europejskie w Mińsku przysłużą się realizacji wzniosłej idei olimpijskiej oraz do umocnienia przyjaźni i owocnej współpracy między narodami naszego kontynentu. Życząc niezapomnianych wrażeń artystycznych i udanego wieczoru, serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

 

List odczytał minister Adam Kwiatkowski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.