przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 28 czerwca 2019

Prezydent: Chwała bohaterskim uczestnikom Powstania Poznańskiego Czerwca 1956!

  |   Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Tomasz Stube/Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Tomasz Stube/Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Uroczystości w Poznaniu. W tle mural na ścianie hali Zakładów Cegielskiego odsłonięty w rocznicę Czerwca'56. Fot. Tomasz Stube/Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Uroczystości w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Tomasz Stube/Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Uroczystości w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Tomasz Stube/Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Uroczystości w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Rafał Mizerny/HCP. Uroczystości w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Rafał Mizerny/HCP. Uroczystości w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Rafał Mizerny/HCP. Uroczystości w Poznaniu, podczas których Prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera. Fot. Rafał Mizerny/HCP.

Uczestnicy i Organizatorzy

obchodów 63. rocznicy

Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku

 

 

 

Wielce Szanowni Kombatanci, Uczestnicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku!

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!

Szanowni Obywatele wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej!

 

Kiedy w roku 1945 zakończył się koszmar frontowych walk, wojennych zbrodni, zniszczeń, chorób i głodu, w serca Europejczyków wstąpiła nadzieja na odbudowę własnych domów i ojczyzn, na powrót do spokojnej pracy i godnego życia. Nadzieję tę, choć połączoną z poważnymi obawami, mieli także ci, którzy znaleźli się w sowieckim „więzieniu narodów” lub pod rządami innych reżimów komunistycznych.

 

Wystarczyło kilka lat, aby ich marzenia rozwiały się jak dym. Tak było również tu, w Wielkopolsce, na ziemi, która swoją wolność, dobrą sławę i dostatek zawdzięczała wiernemu trwaniu przy wartościach patriotycznych i chrześcijańskich, a także swojemu etosowi gospodarności i pracy. Pracy dobrze zorganizowanej, sumiennie wykonywanej i uczciwie wynagradzanej. Pracy przynoszącej owoce, zapewniającej człowiekowi szacunek, poczucie godności i życiową stabilizację. Niestety, pod rządami komunistycznej dyktatury okazało się to niemożliwe. Niepodległość zastąpiono kolonialną zależnością od ościennego imperium. Wolność została zdławiona przez stalinowski aparat terroru. Elementarne reguły ekonomii zastępowano brutalnym wyzyskiem i utopijnymi eksperymentami, które wcześniej, na wschodzie Europy, doprowadziły miliony ludzi do cywilizacyjnego upadku, do nędzy, głodu, a nawet śmierci.

 

Polacy znosili to aż jedenaście lat. W końcu jednak poznaniacy, jako pierwsi w powojennej historii Polski, masowo, publicznie upomnieli się o Boga i wolność, o prawo i chleb. O Ojczyznę niezawisłą, dla której od pokoleń pracowali, walczyli i ginęli. O Polskę, w której trwa niezakłócony wzrost gospodarczy, a jego owoce są dzielone sprawiedliwie. O Rzeczpospolitą, w której warto żyć, bo jej zwykły obywatel to człowiek wolny, wysłuchiwany przez rządzących i szanowany przez elity, mający rzeczywisty wpływ na swój los oraz na bieg spraw publicznych. Robotnicy Zakładów Cegielskiego – przemianowanych wtedy na Zakłady im. Stalina – a w ślad za nimi pracownicy innych przedsiębiorstw oraz studenci, uczniowie i całe rodziny wyszli na ulice Poznania. Blisko sto tysięcy zdesperowanych ludzi niosło transparenty, których treść mówiła wszystko: „Chcemy żyć jak ludzie”, „Jesteśmy głodni”, „Precz z czerwoną burżuazją”, „Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ”, „Żądamy prawdziwie wolnej Polski”.


Postawa rządzących przyczyniła się do eskalacji napięcia i dramatycznego rozwoju wydarzeń. Władza, która mieniła się robotniczą, postanowiła otworzyć ogień do strajkujących robotników i ich bliskich. Do Poznania skierowano tysiące żołnierzy i milicjantów. Opór przeciwko czołgom, działom i karabinom nie trwał długo. Zginęło kilkadziesiąt osób, kilkaset zostało rannych. Aresztowania, tortury, surowe wyroki wydawane przez dyspozycyjne sądy oraz późniejsze szykany wobec osób zaangażowanych w ten wielki protest dopełniły miary nieprawości ówczesnego reżimu.

 

Ale Poznański Czerwiec 1956 nie był porażką. To jedno z tych wydarzeń w naszych dziejach, w których objawiła się prawdziwa moc polskiego ducha wolności. Ten dramatyczny zryw skruszył lody strachu, które skuwały wiele umysłów i sumień w mrocznych latach stalinizmu. Stał się impulsem przełomowych zmian, nie tylko politycznych. Odtąd Polacy coraz częściej i z coraz większą stanowczością wyrażali niezgodę na niesprawiedliwość, wyzysk i biedę, na kłamliwą propagandę i służalczość wobec nowego okupanta, na bezwzględność wszechwładnego aparatu przemocy. Dwudziesty ósmy czerwca 1956 był pierwszą z szeregu dat, które wyznaczyły naszą drogę do wolności, wiodącą poprzez rok ʼ68, ʼ70, ʼ76, ʼ80 i ʼ81 – aż po nowy rozdział polskiej historii, który rozpoczął się w czerwcu roku 1989.


Suwerenna, demokratyczna Rzeczpospolita oraz jej wdzięczni obywatele nigdy nie zapomną mężnych robotników „Ceglorza” i pozostałych poznaniaków, którzy sześćdziesiąt trzy lata temu rozpoczęli wielkie zmagania o wolność. Wolność ich i naszą.

 

Cześć Poległym!

Chwała bohaterskim uczestnikom Powstania Poznańskiego Czerwca 1956!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości minister Andrzej Dera.  

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.