przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 30 czerwca 2019

Przesłanie Prezydenta na obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie

  |   Prezydenta RP reprezentował podczas uroczystych obchodów 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie minister Andrzej Dera. Tegoroczne obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie. Minister Andrzej Dera, reprezentujący Prezydenta RP podczas uroczystości, odczytał przesłanie Prezydenta RP do uczestników uroczystości. Z listu Prezydenta RP: Musimy pamiętać o dziedzictwie i przesłaniu Czerwca 1976 roku. Tym przesłaniem jest postulat wolnej i sprawiedliwej Polski, w której każdy może korzystać z owoców swojej pracy. Z listu Prezydenta RP: W sto lat po odzyskaniu niepodległości i trzydzieści lat od upadku komunizmu jesteśmy dzisiaj jednym z liderów wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej. Tegoroczne obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie. Tegoroczne obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie. Tegoroczne obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie. Tegoroczne obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie. Tegoroczne obchody 43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76 w Ursusie.

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

43. rocznicy Wydarzeń Czerwca ʼ76

w Ursusie

 

 

 

Szanowni Panowie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!

 

W tym roku już po raz czterdziesty trzeci obchodzimy rocznicę Wydarzeń Czerwca 1976 roku. Czterdzieści trzy lata temu pracownicy zakładów i mieszkańcy wielu polskich miast upomnieli się o godność ludzi pracy, podejmując walkę z komunistycznym reżimem. Bezpośrednim powodem strajków była zapowiedź drastycznych podwyżek cen, ale prawdziwą przyczyną był poniżający sposób, w jaki władza traktowała obywateli. O skali tej pogardy świadczyć mogą obraźliwe słowa, jakie padły wówczas pod adresem pracowników Zakładów Mechanicznych „Ursus”, a także oficjalna komunistyczna propaganda, która również nie szczędziła strajkującym obelg i zniewag.

 

Tymczasem robotnicy Ursusa, Radomia, Płocka i innych miast walczyli o swoje prawa i o wolną, suwerenną, solidarną Polskę. Odwaga i determinacja tysięcy osób, które podjęły strajk i wzięły udział w protestach, spotkały się z brutalną odpowiedzią komunistycznych władz. Pacyfikacje, represje, aresztowania, bezprawne zwolnienia z pracy i pozbawienie możliwości zatrudnienia to krzywdy, o których trudno zapomnieć. To również tragedia wielu polskich rodzin, które z dnia na dzień zostały bez środków do życia, i dramaty ludzi, których usiłowano pozbawić dobrego imienia. To wreszcie do dziś niewyjaśniona śmierć księdza Romana Kotlarza, duchowego przywódcy robotników z Radomia.

 

Z odwagi i poświęcenia ich wszystkich narodziła się wolna Polska. Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wreszcie zwycięska „Solidarność” miały swoje korzenie w tamtym zrywie ku wolności. Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterowie Czerwca ʼ76. Dzisiaj, gdy rośnie już kolejne pokolenie Polaków szczęśliwie nieznających komunistycznego zniewolenia, musimy tym bardziej o tym przypominać.

 

Musimy także pamiętać o dziedzictwie i przesłaniu Czerwca 1976 roku. Tym przesłaniem jest postulat wolnej i sprawiedliwej Polski, w której każdy może korzystać z owoców swojej pracy, w której nikt nie czuje się wykluczony, w której każdy ma prawo realizować swoje marzenia i aspiracje, w równym stopniu korzystając z ochrony i pomocy państwa. Mamy ku temu wielką dziejową szansę. W sto lat po odzyskaniu niepodległości i trzydzieści lat od upadku komunizmu jesteśmy dzisiaj jednym z liderów wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej i ważnym członkiem NATO, największego w historii sojuszu obronnego, którego celem jest ochrona wolności i suwerenności państw członkowskich. Tę szansę musimy wykorzystać, aby dla obecnych i przyszłych pokoleń zbudować Polskę bezpieczną i sprawiedliwą, Polskę, która będzie naszym wspólnym domem. Taki był sens Czerwca ʼ76 i takie jest też przesłanie jego bohaterów, którym składamy dziś hołd i którym wyrażamy naszą wdzięczność.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

List odczytał Minister Andrzej Dera, reprezentujący Prezydenta RP podczas uroczystości.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.