Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 lipca 2019

Życzenia dla Igi Cembrzyńskiej z okazji 80-lecia urodzin

Pani

Iga Cembrzyńska

 

 

 

 

 

Wielce Szanowna Pani!
 

W dniu Pani urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia, gratulacje oraz wyrazy wdzięczności za lata Pani działalności artystycznej oraz znakomity dorobek aktorski, reżyserski, estradowy i kompozytorski.

 

Widzowie na zawsze zapamiętają Pani znakomite role filmowe, wśród których są takie kreacje jak Emina z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, pani Raczyńska w „Dziewczętach z Nowolipek” Barbary Sass czy ciocia Amelia w „Pannie z mokrą głową” Kazimierza Tarnasa.

 

Jednak szczególne miejsce w historii polskiej kinematografii zajmują obrazy stworzone przez Panią u boku Andrzeja Kondratiuka. Państwa wspólna praca zaowocowała kinem ambitnym i kameralnym, mieszczącym się poza głównym nurtem, stawiającym ważne pytania i poszukującym własnych środków wyrazu. Filmy takie jak „Cztery pory roku”, „Gwiezdny pył”, „Mleczna droga”, „Wrzeciono czasu” czy „Słoneczny zegar” są przykładem wspaniałego, dojrzałego, autorskiego kina, w którym scenariusz, reżyseria, gra aktorska, scenografia, zdjęcia, muzyka składają się na wyjątkową całość – dzieło dwojga genialnych artystów.

 

Niezapomniane są Pani występy na estradzie i w programach telewizyjnych. Pani niezwykły urok oraz wyjątkowy głos sprawiły, że piosenki takie jak „Intymny świat”, „Historia prosta” czy śpiewany w duecie z Bohdanem Łazuką głośny przebój „W siną dal” stały się dla milionów Polek i Polaków promieniem słońca nawet wtedy, gdy padał deszcz. Każda, nawet najkrótsza Pani obecność na scenie czy ekranie była zapamiętana przez widzów. Na najwyższe uznanie zasługują też Pani kreacje teatralne na deskach Teatru Powszechnego i Teatru Ateneum oraz praca reżyserska i producencka.

 

Dziękując za ogrom artystycznych wrażeń, jakich za Pani sprawą mogli doświadczyć nasi rodacy oraz widzowie na całym świecie, życzę Pani dobrego zdrowia i wielu sił do realizowania nowych zamierzeń. Niech dzisiejszy dzień i ten piękny jubileusz będą dla Pani okazją do radosnego świętowania, a kolejne lata – czasem dalszej nieprzerwanej aktywności.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Poleć znajomemu