Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 lipca 2019

List do uczestników dziesiątej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Organizatorzy i Uczestnicy

dziesiątej edycji akcji

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

 

 

 

Szanowna Pani Prezes!

Droga Młodzieży!

Szanowni Państwo!

 

Pozdrawiam serdecznie organizatorów i uczestników dziesiątej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Cieszę się, że jest tak wielu młodych ludzi, którzy chcą poświęcić swój czas, aby ocalić od zapomnienia groby przodków, mieszkańców dawnych Kresów. Jest to bardzo cenny wkład w zachowanie pamięci o naszej historii, o naszych korzeniach i naszej tożsamości.

 

Pamięć jest tym, co sprawia, że jako naród jesteśmy wspólnotą. Szczególnie historia Kresów jest tego najlepszym przykładem. Kiedy po drugiej wojnie światowej granice Polski zostały zmienione, wielu Polaków ze Wschodu znalazło swój nowy dom na Śląsku, na Pomorzu, na Warmii i Mazurach. Osiedlili się w tych miejscach, ale wciąż pamiętali o swoich korzeniach, o swoich rodzinnych stronach, o swoich małych ojczyznach. Dziś ich wnukowie i prawnukowie wyruszają, by zadbać o pozostawione tam polskie cmentarze. To piękny symboliczny gest, który ma zarazem swój konkretny, materialny wymiar.

 

Dziękuję Fundacji Studio Wschód na czele z Panią Prezes za tę wspaniałą inicjatywę. Mam jeszcze w pamięci spotkanie w Pałacu Prezydenckim w ubiegłym roku, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, kiedy to miałem zaszczyt wręczyć Pani Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Obecni byli wówczas uczestnicy ubiegłorocznej akcji, wśród nich blisko stu trzydziestu uczniów dolnośląskich szkół. Pokazuje to, jak wielka jest dziś skala tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dziękuję wszystkim, którzy w tym roku wyruszą w okolice Lwowa, na Wołyń, na Podole, aby porządkować i odnawiać zapomniane polskie nekropolie.

 

Moje podziękowania kieruję do przedstawicieli władz samorządowych, nauczycieli, wychowawców i opiekunów oraz do wszystkich wolontariuszy. Serdecznie pozdrawiam uczniów i studentów, którzy postanowili przeznaczyć czas wakacyjnego wypoczynku na udział w akcji. W naszej kulturze i tradycji pamięć o przodkach i troska o ich groby jest niezmiernie istotna. Mogiły te przypominają nam przecież, skąd się wywodzimy, kim jesteśmy. Jestem przekonany, że będzie to dla Was wspaniała lekcja historii i patriotyzmu, a dla wielu zapewne także podróż w poszukiwaniu rodzinnych korzeni.

 

Porządkowanie polskich cmentarzy to również znakomita okazja, by okazać solidarność z naszymi rodakami mieszkającymi na Wschodzie. Pamiętajmy, że tuż po wojnie wielu zdecydowało się pozostać w swoich domach. Oni sami i ich potomkowie żyją dziś w tych samych miejscowościach, wciąż czując się Polakami. Każdy gest braterstwa jest dla nich potwierdzeniem więzi z Ojczyzną, której oni sami nigdy przecież nie opuścili.

 

Życzę wszystkim Państwu satysfakcji i poczucia dobrze spędzonego czasu. Pamięć o przodkach jest miarą naszego człowieczeństwa i naszym obowiązkiem jako wspólnoty. Niech świadomość wypełnienia tego obowiązku będzie największą nagrodą za wysiłek włożony w pracę dla Ojczyzny i dobra wspólnego.

 


Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


List odczytał minister Andrzej Dera.
 

 

 

Poleć znajomemu