przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 lipca 2019

List do żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Pan

Pułkownik Krzysztof Goncerz

 

Oficerowie i Żołnierze

11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

w Rząsce k/Krakowa

 

 

Szanowny Panie Pułkowniku!

Oficerowie i Żołnierze!

 

Z okazji dzisiejszej przysięgi wojskowej żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przesyłam wszystkim zgromadzonym na tej podniosłej uroczystości serdeczne pozdrowienia.

 

Przysięga wojskowa to szczególnie ważny akt dla ludzi w mundurach, znaczony tradycjami Oręża Polskiego oraz słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zawsze była wyjątkowym ślubowaniem wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Wierność temu zobowiązaniu żołnierz polski przez wieki potwierdzał męstwem, walecznością i krwią. Wasi poprzednicy w najtrudniejszych chwilach naszej narodowej historii nie wahali się złożyć ofiary najwyższej – własnego życia. Żołnierze, którzy dzisiaj wypowiadają słowa przysięgi wojskowej, zobowiązują się do dochowania wierności Ojczyźnie, do zapewnienia jej niepodległości i suwerenności, a narodowi – bezpieczeństwa i pokoju.

 

Zwracam się do głównych bohaterów tego uroczystego apelu – do nowo zaprzysiężonych żołnierzy. Wypowiadając słowa roty, nie tylko przekraczacie granicę, która dzieli rekruta od żołnierza, lecz także – co najważniejsze – zaciągacie zobowiązanie na całe życie, jest to bowiem początek waszej szczególnej drogi życiowej. Niech w służbie towarzyszą Wam słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego zapisane w rozkazie do legionistów z 6 sierpnia 1916 roku: „Czy w ogniu na polu bitwy, czy w obcowaniu z otoczeniem, oficer i żołnierz ma się zachowywać tak, by w niczym na szwank nie narazić honoru munduru, który nosi, honoru sztandaru, który nas skupia. Ofiary krwawe czy bezkrwawe, gdy trzeba, muszą być w tym celu złożone”.

 

Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, których podstawowym zadaniem jest służba miejscowej ludności i zapewnienie bezpieczeństwa w regionach – zarówno w czasie konfliktu, jak i sytuacjach kryzysowych. Macie zawsze być blisko potrzebujących pomocy – chronić życie, zdrowie i mienie lokalnej społeczności, wspierać, pomagać i bronić. Dzięki tej służbie Wasza mała ojczyzna będzie bezpieczniejsza i bardziej odporna na wszelkie zagrożenia. Wojska Obrony Terytorialnej uzupełniają strukturę naszego bezpieczeństwa o niezwykle istotny wymiar lokalny.

 

Zwracam się też dzisiaj do najważniejszych świadków Waszej żołnierskiej przysięgi – do Waszych rodzin i przyjaciół. Drodzy Państwo, akt złożenia tej przysięgi wiąże się z silnymi emocjami, zapada głęboko w pamięć. To dla Was powód do dumy i radości, a także moment pełen wzruszeń. Dziękuję, że potrafili Państwo zrozumieć decyzję Waszych bliskich o związaniu się z Wojskiem Polskim w ramach terytorialnej służby wojskowej. Jako osoby ważne w ich życiu doceniajcie ich żołnierski trud i oddanie dla Ojczyzny.

 

Drodzy Żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej!

 

Życzę Wam, abyście byli powodem do dumy dla całego naszego społeczeństwa. Bądźcie zawsze pierwsi w służbie i doskonalcie swoje żołnierskie rzemiosło. Wierzę, że jesteście gotowi podejmować trudne, także niestandardowe wyzwania, że Ojczyzna może na Was zawsze liczyć. Przyjmijcie życzenia żołnierskiego szczęścia, sukcesów w służbie wojskowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
 

 


List został odczytany przez zastępcę dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi płk. Adama Brzozowskiego.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.