Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 lipca 2019

List Prezydenta na obchody 76. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta podczas obchodów 76. rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów

Uczestnicy i Organizatorzy obchodów

76. rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów

oraz

Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

w Michniowie

 

Szanowni Państwo!

Drodzy Mieszkańcy Michniowa!

 

W tym roku po raz drugi obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę, odwagę i ofiarność w służbie Ojczyźnie. Skłaniamy dzisiaj głowy przed ich zasługami dla naszej wolności. Niezmiennie warto przywoływać i honorować to, jak w latach II wojny światowej, której 80. rocznicę wybuchu będziemy obchodzić 1 września – w mundurach polskiej armii, w partyzantce i w podziemnej konspiracji – ludzie wsi walczyli o najważniejsze narodowe wartości. To, jak we wrześniu 1939 roku wielu z nich stanęło do obrony Rzeczypospolitej w szeregach Wojska Polskiego, jak wielu wstąpiło do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, jak wielu pomagało partyzantom. Wszyscy kierowali się patriotyzmem i wiernością Ojczyźnie, człowieczeństwem wyrosłym z chrześcijańskich wartości i poczucia odpowiedzialności.

 

Oddajemy dziś cześć tym, którzy walczyli z bronią w ręku – ale to również dzień pamięci o wszystkich mieszkańcach polskich wsi, którzy w latach wojny zaznali cierpienia, bestialskich represji, którzy byli wywożeni do obozów, łagrów i na przymusowych roboty, którzy zginęli z rąk niemieckich i sowieckich okupantów. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzimy w rocznicę brutalnej pacyfikacji Michniowa w lipcu 1943 roku, podczas której Niemcy w ciągu dwóch dni zamordowali ponad dwieście osób oraz spalili doszczętnie wieś, skazując ją na zapomnienie i wymazanie z mapy okupowanej Polski. Okrutnie doświadczony Michniów stał się wymownym symbolem tragicznych losów wszystkich 817 eksterminowanych w latach 1939–1945 polskich wsi. Dziś jest nie tylko na powrót miejscem życia, lecz także miejscem pamięci o tych, którzy zginęli tu przed siedemdziesięciu sześciu laty i o wszystkich mieszkańcach polskich wsi, którzy padli ofiarą brunatnego i czerwonego terroru.

 

To bardzo ważna, dramatyczna część naszej historii – pełna patriotyzmu, determinacji i cierpienia. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w jej upamiętnienie. Jestem wdzięczny, że nie tylko w Michniowie, ale i w wielu innych miejscowościach powstają miejsca pamięci, przypomina się nazwiska ofiar, a także prowadzi badania i ujawnia tożsamość sprawców. Pamięć i prawda są konieczne, aby mądrze budować przyszłość, są też niezbędnym warunkiem pojednania. Dziękuję władzom samorządowym, działaczom, społecznikom i nauczycielom, badaczom, historykom i wszystkim, którzy przypominają o tym, co wydarzyło się na okupowanych ziemiach polskich. Szczególne podziękowania kieruję do gospodarzy uroczystości – dyrekcji i pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej i afiliowanego przy nim Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Łączę się dzisiaj z Państwem w modlitwie za poległych i pomordowanych.
Niech ich ofiara przypomina nam, jak cenna jest nasza wolność i jak wielką wartością jest niepodległa i suwerenna Polska.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas obchodów w Michniowie przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

Poleć znajomemu