Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 13 lipca 2019

Życzenia urodzinowe dla Marii Koterbskiej-Frankl

Pani

Maria Koterbska-Frankl

 

 

 

 

 

Wielce Szanowna Pani,

 

Z okazji pięknego jubileuszu urodzin pragnę wraz z Małżonką złożyć Pani najserdeczniejsze gratulacje i życzenia oraz podziękować za bogaty dorobek artystyczny.

 

Należy Pani do grona najpopularniejszych polskich wokalistek. Pani piosenki, powszechnie znane z Pani licznych występów estradowych oraz z płyt, radia i telewizji, są nadal chętnie słuchane. Potrafiła Pani, z sobie tylko właściwą subtelnością, zaśpiewać zarówno trudne utwory jazzowe, jak i piosenkę aktorską. Takie szlagiery, jak „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Karuzela”, „Parasolki” czy „Do grającej szafy grosik wrzuć”, na zawsze kojarzyć się już będą ze wspaniałym swingującym głosem, swobodą i bezpośredniością ich pierwszej wykonawczyni. Dzięki Pani oryginalnym interpretacjom szybko wpadały w ucho, były zapamiętywane i są wciąż śpiewane.

 

Początki Pani piosenkarskiej kariery przypadły na trudne czasy powojennej Polski, kiedy cała kultura, w tym także muzyka, ulegała nakazom propagandy. Pani nagrania udowadniały, że kameralna, refleksyjna i pełna mądrego humoru piosenka zawsze znajdzie swoich wiernych odbiorców. Nie zważając na odgórnie narzucaną estetykę, konsekwentnie nawiązywała Pani do amerykańskiego jazzu, a śpiewane przez Panią utwory, brzmiąc w rytmie ówczesnych trendów światowej muzyki, były dla milionów Polaków powiewem prawdziwej wolności. Również i dziś kolejne pokolenia artystów chętnie sięgają do Pani repertuaru i muzycznego stylu. Okazywana od lat atencja słuchaczy oraz zajmowana wysoka pozycja w historii polskiej muzyki rozrywkowej mogą być dla Pani źródłem zasłużonej, wielkiej satysfakcji. Dowodem najwyższego uznania są przyznane Pani liczne nagrody, w tym prestiżowe wyróżnienie Polskiego Radia – Diamentowy Mikrofon.

 

Powiedziała Pani kiedyś, że o sukcesie estradowym często decyduje osobowość. Bardzo dziękuję za to, że to właśnie Pani niezwykła osobowość i talent są od tylu już lat źródłem ogromnej radości dla nas, słuchaczy. Raz jeszcze winszując pięknego jubileuszu, proszę o przyjęcie najlepszych, z serca płynących gratulacji i serdecznych pozdrowień. 

 

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu