Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 lipca 2019

List na uroczystości Wielkiego Odpustu w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub

Pielgrzymi i Uczestnicy

uroczystości Wielkiego Odpustu

w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej

Królowej Kaszub

 

 

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Czcigodny Księże Kustoszu! Czcigodni Kapłani!

Drodzy Pielgrzymi – Szanowni Mieszkańcy ziemi sianowskiej!

 

Przybyli Państwo do tego pięknego zabytkowego sanktuarium sianowskiego, aby uczestniczyć w dorocznych uroczystościach ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, podczas których modlą się Państwo i oddają cześć słynącej z wielu cudów i łask Pani Sianowskiej. To wielkie religijne wydarzenie i święto wszystkich tutejszych mieszkańców, całej kaszubskiej wspólnoty wiernych. Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości, którzy przybyli do Sianowa nie tylko z różnych zakątków Kaszub, ale i z całej Polski.

 

Szanowni Państwo!

 

Miałem przyjemność odwiedzić ten piękny region naszego kraju, o bogatej historii, w której nie brakowało także wielu dramatycznych chwil. Mówiłem o tym podczas ubiegłorocznego lipcowego Światowego Zjazdu Kaszubów w Luzinie. Mimo tragicznych doświadczeń Kaszubi nigdy nie stracili wiary w wolność i godność człowieka, a wiara ta była nieodłącznie związana z polskością, z patriotyzmem, z umiłowaniem Ojczyzny. Jestem pod wielkim wrażeniem przywiązania Kaszubów do ich malowniczej małej ojczyzny, do wartości i tego dziedzictwa, które wzbogacając Rzeczpospolitą, stanowi o tożsamości mieszkańców tej ziemi: do kultury, języka i tradycji. Godnym najwyższego uznania jest przywiązanie społeczności kaszubskiej do wiary ojców i Kościoła, które pomagało przetrwać kilkuwiekową germanizację. I dzisiaj są tu Państwo jako ludzie wiary, dając temu wyraz swoją tak liczną obecnością na sianowskich uroczystościach odpustowych. Przybywając tu, by pokłonić się Królowej Kaszub i podziękować za opiekę, zawierzyć Jej swoje codzienne sprawy, radości i troski.

 

W szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej życzę wszystkim parafianom, aby nadchodzące lata były dla tutejszej parafii pomyślne i przyniosły Państwu wiele powodów do zadowolenia. Zaproszonym gościom i uczestnikom uroczystości przekazuję najlepsze życzenia i pozdrowienia. Życzę wszystkim Kaszubom, żeby byli Państwo nadal wzorem wytrwałości i gospodarności. Żeby trwali Państwo w umiłowaniu wartości i tradycji, pielęgnując swoją wspaniałą kulturę.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Piotra Karczewskiego, Doradcę Prezydenta RP.

 

Poleć znajomemu