Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 lipca 2019

List Prezydenta z okazji obchodów 74. rocznicy Obławy Augustowskiej

 

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

74. rocznicy Obławy Augustowskiej

w Gibach

 

 

Szanowni Państwo!

 

Jak co roku przybywają Państwo pod Krzyż na „Gibiańskiej Golgocie”, aby oddać hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej i zaświadczyć, że nigdy nie wygaśnie narodowa pamięć o Ich patriotyzmie i męczeńskiej śmierci. Razem z Państwem oddaję cześć bohaterom polskiej historii i łączę się w modlitwie i we wspólnocie pamięci.

 

Tutaj, gdzie szumi Puszcza Augustowska, gdzie można znaleźć odpoczynek wśród pięknych jezior – 74 lata temu rozegrała się wielka tragedia. Trwale odcisnęła się ona na losach mieszkańców tego regionu i stanowi mroczny symbol terroru komunistycznego. W latach II wojny światowej oraz we wczesnym okresie powojennym tereny te były miejscem aktywności polskiego podziemia niepodległościowego. Obława Augustowska była ciosem wymierzonym w tych, którzy pragnęli kontynuować opór przeciwko sowieckim najeźdźcom i komunistycznym władzom, nieugięcie wierząc, że „jeszcze Polska nie zginęła”.

 

W przeprowadzonej na wielką skalę akcji pacyfikacyjnej wzięły udział oddziały Armii Czerwonej, NKWD i kontrwywiadu wojskowego "Smiersz”, przy współpracy UB i MO. Fala aresztowań i brutalnych prześladowań objęła kilka tysięcy osób; około sześciuset zatrzymanych nigdy nie powróciło do swoich domów i nigdy nie dostarczono jakichkolwiek informacji na temat ich losów. Zbrodnia popełniona na Ofiarach Obławy Augustowskiej to największa zbrodnia, która dotknęła naród polski w okresie powojennym. Jest ona wymownym dowodem, jakie to „wyzwolenie” spotkało Polaków ze strony Sowietów wkraczających do naszej Ojczyzny i jakiej martyrologii doświadczyła Polska pod nowym totalitarnym władztwem.

 

Mimo długoletnich poszukiwań i badań, los Ofiar Obławy Augustowskiej do dzisiaj pozostaje tajemnicą. Wielkie zasługi w wytrwałym dążeniu do prawdy ma społeczność gminy Giby oraz wiele innych patriotycznych środowisk z tego regionu. Pragnę Państwu serdecznie podziękować za wszystkie podejmowane starania, za wierne pielęgnowanie pamięci o Waszych Bliskich, a naszych mężnych Rodakach. Ogromną pracę wykonał także białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pragnę zapewnić, że wysiłki w celu odkrycia całej prawdy o Ofiarach Obławy Augustowskiej będą wytrwale kontynuowane. Nie spoczniemy, dopóki nie ustalimy wszystkich okoliczności tej zbrodni, nie odszukamy miejsc pochówku i nie dokonamy godnego ich upamiętnienia. Instytucje i urzędnicy państwa polskiego niezmiennie muszą traktować to zadanie jako swoją wielką powinność. Raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy łączą wysiłki, aby prawda mogła w pełni zatryumfować. Serdecznie pozdrawiam uczestników i organizatorów dzisiejszej uroczystości.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości Doradca prof. Andrzej Waśko.

Poleć znajomemu