Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 lipca 2019

Prezydent z okazji odbioru pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG z USA do Polski: To historyczny moment

Prezydent Andrzej Duda i amerykański Sekretarz ds. Energii Rick Perry podczas czerwcowego spotkania w gazoporcie Sabine Pass należącym do firmy Cheniere

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystego odbioru przez PGNiG

pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG

z USA do Polski

w ramach wieloletniej umowy z Cheniere Energy Inc.

w Świnoujściu

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!

 

Pozdrawiam serdecznie uczestników dzisiejszej uroczystości odbioru przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG ze Stanów Zjednoczonych w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere. To ważny krok na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce, historyczny moment w dziejach polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych i potwierdzenie bliskich sojuszniczych relacji między naszymi krajami.

 

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by dostawy amerykańskiego gazu w ramach długoterminowej umowy mogły stać się faktem. Dziękuję przede wszystkim Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Panu Donaldowi Trumpowi, który podczas swojej wizyty w Warszawie w lipcu 2017 roku wystąpił z inicjatywą sprzedaży Polsce skroplonego gazu ziemnego. Dzięki tamtej wizycie i tamtym rozmowom w listopadzie ubiegłego roku
doszło do podpisania w obecności mojej i Sekretarza ds. Energii Pana Ricka Perry’ego umowy między PGNiG i Cheniere Energy, dzięki której do Polski w ciągu dwudziestu czterech lat trafi niemal czterdzieści miliardów metrów sześciennych gazu. To perspektywa, która pozwala nam myśleć ze znacznie większym spokojem o zaopatrzeniu w gaz polskich przedsiębiorstw i polskich rodzin.

 

Dzisiejsza uroczystość nie byłaby możliwa, gdyby nie podjęta na zwołanym przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w maju 2006 roku decyzja o budowie terminala LNG w Świnoujściu w odpowiedzi na wcześniejszą uchwałę Rady Ministrów o budowie terminala na polskim wybrzeżu. Dziś, po trzynastu latach od tamtych decyzji, gdy terminal działa i jest rozbudowywany, pierwsza dostawa amerykańskiego gazu otwiera nowy rozdział w naszym dążeniu do niezależności energetycznej.


To znakomity przykład, jak konsekwentnie realizowana wizja przekłada się w dłuższej perspektywie na pomyślność i bezpieczeństwo kraju. To również dowód na to, że warto długofalowo myśleć o surowcowej i energetycznej suwerenności budowanej w oparciu o dywersyfikację i partnerstwo ze sprawdzonymi sojusznikami. Architektem takiego podejścia był z całą pewnością śp. Prezydent Lech Kaczyński. Dlatego cieszę się, że jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mogę nie tylko być świadkiem tego, jak realizuje się jego wielkie marzenie i wielki projekt, ale też kontynuować jego dzieło.

 

Raz jeszcze przekazuję pozdrowienia wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości. Zarządowi i pracownikom PGNiG gratuluję sukcesu, jakim jest uruchomienie dostaw gazu ziemnego z USA. Wszystkim Polakom życzę, aby dzięki skutecznej i przemyślanej polityce umacniało się nasze poczucie bezpieczeństwa i wzrastał poziom życia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości minister Paweł  Mucha.

 

Poleć znajomemu