Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 27 lipca 2019

List na XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne „Gdynia 2019”

Organizatorzy i Uczestnicy ceremonii otwarcia

XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych „Gdynia 2019”

w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

 

 

 

Dostojni Goście, Drodzy Rodacy, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Gdyni na XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Gorąco witam Państwa w Ojczyźnie, w kraju przodków, w Polsce. Ogromnie się cieszę, że zechcieli Państwo spotkać się tutaj, aby współzawodniczyć w różnych dyscyplinach sportowych, lecz nade wszystko – aby razem świętować, umacniając to, co łączy nas w jeden naród: wspólnotę tożsamości i tradycji, pielęgnowanie rodzimych zwyczajów oraz nasz polski etos wolności i solidarności.

 

Z satysfakcją przyjmuję, że impreza o długiej historii, sięgającej aż 85 lat wstecz, przyciąga uwagę i pozostaje wciąż atrakcyjną formą wspólnej aktywności, gromadzącą każdorazowo Polonię i Polaków z kilkudziesięciu krajów. Wyrażam uznanie i wdzięczność Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, które organizuje Igrzyska we współpracy z władzami państwowymi i lokalnymi.

 

Obecna edycja zawodów ma szczególny wymiar symboliczny. Odbywają się one w czasie, kiedy obchodzimy jubileusz stulecia odrodzenia i odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej. W tym dziele zasługi nie do przecenienia położyli przedstawiciele społeczności polonijnych, którzy wspierali walkę rodaków o wolność zarówno politycznie, jak i militarnie – wstępując do armii stworzonej na uchodźstwie przez generała Józefa Hallera.

 

Wymowne jest też miejsce rozgrywania igrzysk: port gdyński, zbudowany od podstaw przez nasze młode suwerenne państwo, był świadkiem wielu pożegnań z Ojczyzną. Stąd tysiące Polaków wyruszało w podróż, z której nierzadko mieli już nie wrócić do kraju. Dzisiejsze spotkanie odwraca tę wymowę, przybywają Państwo bowiem właśnie tu, do Gdyni, aby zamanifestować swoje przywiązanie do dziedzictwa narodowego. Za tę wierność i miłość do Polski chcę dziś Państwu podziękować i zapewnić, że Polska zawsze czeka na rodaków i wita Państwa z otwartymi ramionami.

 

Życzę Państwu, aby czas spędzony w kraju przyniósł wiele emocji – i sportowych, i patriotycznych, i rodzinnych, bo zapewne wielu z Państwa spotka się tu ze swoimi bliskimi. Życzę dobrego przebiegu zawodów, szlachetnej rywalizacji i satysfakcji z osiągniętych wyników. Życzę wreszcie nam wszystkim, Polakom i Polonii na całym świecie, abyśmy zawsze byli razem, wspierali się, utrzymywali rozmaite kontakty i podejmowali współpracę dla dobra całej naszej wspólnoty.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu