przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 sierpnia 2019

75. rocznica likwidacji Zigeunerlager

Uczestnicy i Organizatorzy

obchodów 75. rocznicy likwidacji Zigeunerlager

w KL Auschwitz-Birkenau

 

 

 

Szanowni Reprezentanci Społeczności Romskiej i Sinti!

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!

Czcigodni Kapłani! Wielebny Panie Pastorze!

Szanowni Uczestnicy i Organizatorzy dzisiejszych podniosłych uroczystości!

 

Siedemdziesiąt pięć lat temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, dokonano tak zwanej likwidacji Zigeunerlager w niemieckim KL Auschwitz-Birkenau. Przestał istnieć kompleks obozowy, do którego zwieziono blisko 23 tysiące Romów i Sinti z całej Europy. Tej nocy w komorze gazowej poniosło śmierć 2897 osób: mężczyźni, kobiety, dzieci, osoby starsze i chore. Ich ciała spłonęły w dołach wykopanych obok krematorium. W ten sposób podzielili oni los 18 tysięcy więźniów Zigeunerlager, którzy zginęli tu od trującego gazu, kul strażników, pseudonaukowych eksperymentów medycznych, zimna, głodu i chorób. Była to jedna z najstraszniejszych zbrodni niemieckiego nazizmu; masowe morderstwo, którego grozę po dziś dzień trudno oddać słowami. Jeszcze trudniej przyjąć do wiadomości fakt, iż był to etap realizacji formalnego, wieloletniego planu nazistowskiego reżimu w Niemczech. Planu, którego celem było unicestwienie wszystkich Romów, Sinti oraz pozostałych spokrewnionych z nimi grup etnicznych.

 

Ta tragiczna rocznica niemal zbiega się z inną, również bardzo doniosłą. Za niespełna miesiąc minie 80 lat od chwili, gdy III Rzesza, owładnięta ideologią pogardy, nienawiści i podboju, rozpętała najgorszą w dziejach wojnę – konflikt, który pochłonął 80 milionów istnień ludzkich. Rozpoczęła go napaść na Polskę. Na kraj, w którym bezpieczny dom oraz warunki rozwoju znajdowali od wieków przedstawiciele wielu ludów, religii, kultur i języków. Na kraj, którego rządzący i obywatele zgodnie potępiali imperializm niemieckich nazistów oraz ich barbarzyńskie prawa wyodrębniające nadludzi, czyli tak zwaną rasę panów, i podludzi, których losem miała być eksterminacja. Pamięć o niemieckiej inwazji i okupacji jest wśród nas wciąż bardzo żywa. Ale równie bolesną, do tej pory niezabliźnioną raną w naszych sercach jest to, że właśnie tu, na naszej ziemi, okrutni najeźdźcy zorganizowali sieć obozów będących prawdziwymi fabrykami śmierci. Obozów, w których ginęli Żydzi, Polacy, Romowie, Sinti, Rosjanie oraz przedstawiciele innych narodowości.

 

Dlatego uważamy za rzecz oczywistą, że koniecznym i znaczącym elementem wszelkich upamiętnień II wojny światowej musi być hołd dla wszystkich ofiar niemieckiego nazizmu. Laureat pokojowej Nagrody Nobla pastor Martin Luther King głosił, że niesprawiedliwość gdziekolwiek jest zagrożeniem dla sprawiedliwości wszędzie. Nawiązując do tej myśli, trzeba stwierdzić, że niedostateczne udokumentowanie i utrwalenie jakiegokolwiek rozdziału historii odnoszącego się do zbrodni niemieckiej III Rzeszy godzi w wartość, jaką jest prawda historyczna.


Szczególnie w tym roku i szczególnie dzisiaj, 2 sierpnia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów, mieszkańcy wszystkich kontynentów powinni skłonić głowy w geście czci dla ofiar Porrajmos. Pamięć o Romach i Sinti zabitych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady Kulmhof i Auschwitz-Birkenau, w łódzkim getcie oraz w innych miejscach kaźni jest moralną powinnością całej rodziny ludzkiej. Trzeba, abyśmy podtrzymywali tę pamięć w imię sprawiedliwości i międzyludzkiej solidarności, w trosce o pokój i bezpieczną przyszłość kolejnych pokoleń.

 

Cześć pomordowanym więźniom Zigeunerlager!

Wieczna pamięć ofiarom Porrajmos!

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości Doradca Tadeusz Deszkiewicz.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.