Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 5 sierpnia 2019

List na uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli

Warszawa, 5 sierpnia 2019 roku

 

 

     Uczestnicy i Organizatorzy

     uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli

     przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli

     Zamordowanych przez Niemców

     podczas Powstania Warszawskiego 1944

 

Wielce Czcigodni Kombatanci, Powstańcy Warszawscy!

Szanowny Panie Prezydencie!

Mieszkańcy Warszawy!

Szanowni Państwo!

 

Stajemy dziś z zadumą przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców w odwecie za Powstanie Warszawskie. Stajemy wobec zbrodni niewyobrażalnej, która mimo wielu innych okrucieństw drugiej wojny światowej nie miała precedensu, wobec zbrodni dokonanej w sposób i na skalę wcześniej nieznaną. Bestialstwo, z jakim rozprawiono się z mieszkańcami Woli, każe nam postawić pytanie, w imię czego człowiek mógł zgotować taki los innym ludziom. Powód jest nam dobrze znany. Było nim dążenie Polaków do wolności, chęć przywrócenia niepodległego bytu i próba odzyskania naszej własnej stolicy. To one wywołały wściekłość Niemców, którzy postanowili zemścić się na ludności cywilnej, na niewinnych mieszkańcach Warszawy.

 

Tony prochów złożone pod pomnikiem „Polegli Niepokonani” to tysiące istnień ludzkich, utracone marzenia i plany zwykłych ludzi, zduszona w zarodku dziecięca ufność, umilkłe na zawsze kochające serca polskich matek i przerwane nagle życie osób starszych i chorych.
To niewypowiedziane cierpienie wszystkich, którzy tu, na Woli, ponieśli okrutną śmierć z rąk oprawców, i trauma tych, którzy byli świadkami tej zbrodni. Życia ofiar Rzezi Woli nie da się już przywrócić. Ich marzenia i plany już nigdy się nie spełnią. Tym bardziej jednak nie wolno nam nigdy o nich zapomnieć. Zginęli, bo byli Polakami. Mordowano ich, aby na zawsze pogrzebać myśl o wolnej Polsce. Tymczasem Polska była, jest i będzie. Wolna, suwerenna i niepodległa, choć okupiona krwią wielu naszych rodaków, w tym dziesiątek tysięcy mieszkańców Woli.

 

W tym roku obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Polska jako pierwsza padła ofiarą niemieckiej agresji i poniosła najdotkliwsze straty. Ludobójstwa, masowe deportacje i wysiedlenia nigdzie indziej nie przybrały tak wielkiej skali. Tutaj też, na naszej ziemi, Niemcy urządzili swoje obozy zagłady i dopuścili się największych zbrodni wojennych. Dlatego to właśnie stąd, z serca Europy, tak boleśnie ugodzonego we wrześniu 1939 roku, winien popłynąć w świat jasny i wyrazisty głos pamięci i przestrogi. Pamięci, która jest nieodzownym warunkiem prawdziwego pojednania, i przestrogi przed tym, do czego zdolny jest człowiek, gdy zatraci podstawowe wartości i wyzbędzie się szacunku dla drugiego człowieka.

 

Rzeź Woli była tragiczną odsłoną starcia naszej cywilizacji, której fundamentem jest chrześcijańska miłość bliźniego i międzyludzkie poczucie solidarności, z wizją świata, w której jedni mogą w imię poczucia własnej wyższości panować nad innymi. Nie możemy pozwolić, aby kiedykolwiek w przyszłości podobna tragedia się powtórzyła. To nasze wielkie zadanie i nasz obowiązek jako Polaków. Niech pamięć o niewinnych ofiarach sierpnia 1944 roku nieustannie nam towarzyszy i będzie dla nas motywacją do budowy lepszego, bezpieczniejszego świata. Cześć ich pamięci!

 

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał podczas uroczystości Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

 

Poleć znajomemu