Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 24 sierpnia 2019

List na uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii

  |   Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Minister Błażej Spychalski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Mont-Ormel w Normandii z udziałem ministra Błażeja Spychalskiego

Uczestnicy

uroczystości z okazji 75. rocznicy

bitwy o Mont-Ormel w Normandii

 

 

 

 

Czcigodni Kombatanci! Szanowni Krewni upamiętnianych dzisiaj Bohaterów!

Ekscelencje, Szanowni Przedstawiciele Dyplomatyczni!

Szanowni Reprezentanci Francuskich Władz Lokalnych i Państwowych!

Drodzy Zgromadzeni!

 

W czerwcu uczciliśmy 75. rocznicę rozpoczęcia lądowania wojsk alianckich w Normandii. Był to początek  dramatycznych, zakrojonych na olbrzymią skalę, prawie trzymiesięcznych walk, które przeszły do historii jako Operacja Overlord. Znacząco wpłynęły one na przebieg i ostateczny wynik drugiej wojny światowej. Tym samym zaważyły na przyszłości Europy oraz na losach narodów dotkniętych owym straszliwym dziejowym kataklizmem.

 

Dla nas, Polaków, tamte zmagania miały wymiar szczególny. Druga wojna światowa rozpoczęła się bowiem od uderzenia niemieckiej III Rzeszy na moją Ojczyznę. Od inwazji, po której doświadczyliśmy prawie sześciu lat niewypowiedzianych udręk, zniszczeń, rabunków i zbrodni. Od napaści, która ostatecznie kosztowała życie 6 milionów polskich obywateli, w tym 3 milionów osób pochodzenia żydowskiego. Dlatego wśród Polaków pragnienie walki przeciw okrutnemu najeźdźcy było wtedy powszechne. Wielu moich rodaków walczyło w szeregach ponadtrzystutysięcznej Armii Krajowej, czyli największego ruchu oporu w okupowanej Europie. Inni, deportowani w głąb Rosji Sowieckiej, od września 1942 korzystali z szansy, jaką było utworzenie Armii Polskiej na Wschodzie. Inni współtworzyli Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, które walcząc ramię w ramię z aliantami dały przykład niezwykłej determinacji, męstwa i wojennego kunsztu. Ich nastawienie i żołnierskiego ducha najlepiej oddają słowa, które 6 sierpnia 1944 roku wypowiedział do swoich podkomendnych dowódca polskiej 1 Dywizji Pancernej we Francji, generał Stanisław Maczek: Idąc do pierwszej bitwy będziecie żądali rachunku za całe 5 lat tej wojny – za Warszawę, za Kutno, za Westerplatte i za setki i tysiące bezbronnych ofiar, które zginęły z ręki zaborcy. Zażądamy rachunku za każde polskie życie, które zabrali nam Niemcy.

 

Szlak bojowy tamtej osławionej formacji wiódł również tędy, przez tę ziemię. Jedną z istotnych bitew końcowej fazy Operacji Overlord był bój o Mont-Ormel. Nasi żołnierze okazali się godnymi następcami niepokonanych husarzy, dawnych polskich kawalerzystów, których hełmy i pierzaste skrzydła widniały na odznace 1 Dywizji Pancernej. Zdobywszy strategiczny obiekt, jakim było północne wzgórze 262, 1 Pułk Pancerny i strzelcy podhalańscy zadali przeciwnikowi duże straty, a następnie przez dwie doby odpierali wszystkie ataki wojsk niemieckich napierających ze wschodu i zachodu. Utrzymali swoje pozycje aż do 21 sierpnia, kiedy z odsieczą przyszły im oddziały kanadyjskie. Wytrwali do końca i spełnili swój obowiązek – jako żołnierze, jako polscy patrioci oraz jako Europejczycy broniący pokoju i fundamentów naszej cywilizacji przed barbarzyństwem niemieckiego nazizmu.

 

Cieszę się, że po dziś dzień, 75 lat od ich pełnej poświęcenia walki, otrzymują należny im hołd. Że przed poświęconymi im dawnymi i nowymi monumentami pochylają głowy wolni Polacy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy i Amerykanie. Że ich pamięć jest droga wszystkim ludziom dobrej woli – tym, którzy znając wysoką cenę pokoju i bezpieczeństwa we współczesnym świecie, pragną zachować je dla przyszłych pokoleń.

 

Cześć poległym! Wieczna pamięć i chwała polskim Bohaterom walk o Mont-Ormel!

 

Nigdy więcej ideologii pogardy i dominacji! Nigdy więcej nienawiści i wojny między narodami Europy!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas uroczystości w Normandii przez ministra Błażeja Spychalskiego.

Poleć znajomemu