przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

List na uroczystości kończące Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Warszawa, 12 sierpnia 2019 roku

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości zakończenia

LIV (39 po wojnie) Marszu

Szlakiem I Kompanii Kadrowej

w Kielcach

 

 

Szanowni Państwo! Drodzy Żołnierze!

 

Cieszę się, że już po raz pięćdziesiąty czwarty i po raz trzydziesty dziewiąty po drugiej wojnie światowej odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Cieszę się też, że gromadzi on tak wiele osób, w tym wielu młodych. Wyruszająca z krakowskich Oleandrów Pierwsza Kompania Kadrowa liczyła mniej niż dwustu żołnierzy. Dziś uczestników Marszu jest ponad dwukrotnie więcej. Jestem przekonany, że jak z tamtego niewielkiego oddziału, zalążka Legionów Polskich, zrodziła się niepodległa Polska, tak osoby biorące udział w Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przekażą dalej ideały, które bliskie były żołnierzom marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Wśród ideałów tych szczególne miejsce zajmuje odwaga. Nie tylko odwaga, jaką może wykazać się żołnierz na polu bitwy, ale przede wszystkim odwaga myślenia o Polsce w perspektywie jej przyszłości, odwaga wcielania w czyn tego, co z pozoru może się wydawać trudne,
a czasami wręcz niemożliwe. Tę właśnie odwagę mieli żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej, mieli ją legioniści Józefa Piłsudskiego, mieli ją powstańcy warszawscy, mieli ją wreszcie ludzie „Solidarności” walczący o wolną Polskę. Gdyby nie ta odwaga, nie byłoby dzisiaj Polski niepodległej, suwerennej i demokratycznej. Nie byłoby Polski w NATO i w Unii Europejskiej, gdyby nie odwaga Polaków, którzy postanowili zrzucić z siebie sowieckie jarzmo. Tego właśnie uczą nas Józef Piłsudski i żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej.

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom Marszu, a także jego organizatorom, którzy od lat podtrzymują tę piękną tradycję. Szczególne uznanie i pamięć należą się tym, którzy przywrócili zwyczaj Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w latach osiemdziesiątych, gdy za udział w nim groziły szykany, represje i aresztowania. Dziś możemy organizować i celebrować go z dumą i radością, bo wolna Polska, o którą walczyli i o której marzyli żołnierze Pierwszej Kadrowej, jest dziś faktem, jest rzeczywistością. Z wielką satysfakcją objąłem tegoroczny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Patronatem Narodowym, ustanowionym z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, w przekonaniu, że Marsz godnie wpisuje się w te obchody, bo przecież, jak głosi tegoroczne hasło Kadrówki, bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada roku 1918. Gratuluję osobom odznaczonym Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. To dowód uznania nie tylko za zaangażowanie w organizację Marszu, ale także za działalność społeczną i edukacyjną, za wkład w wychowanie młodego pokolenia i godne upamiętnianie ważnych wydarzeń z naszej historii.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników tegorocznego Marszu. Niech ten czas spędzony wspólnie na szlaku, którym niegdyś wędrowali żołnierze, marząc o Niepodległej, będzie dla Państwa miłym wspomnieniem, ale także inspiracją i zachętą do pracy i służby dla dobra Rzeczypospolitej w Państwa codziennym życiu.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.