Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 sierpnia 2019

List na obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w Radzyminie

Warszawa, 15 sierpnia 2019 roku

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

i Święta Wojska Polskiego

w Radzyminie

 

Szanowni Państwo!

 

Obchodzimy 99. rocznicę wielkich zmagań i wielkiego polskiego zwycięstwa, które uratowało niepodległość Rzeczypospolitej oraz w znaczącym stopniu wpłynęło na historię Europy. Właśnie w tym decydującym momencie, gdy nad naszą Ojczyzną zawisło śmiertelne zagrożenie, gdy wielu zewnętrznym obserwatorom wydawało się, że los niedawno odrodzonego państwa polskiego jest już przesądzony, że do Warszawy wedrze się bolszewicki szturm i poniesie dalej na zachód rządy komunistycznego systemu – Polacy potrafili zebrać wszystkie swoje siły, zadając agresorowi druzgocącą klęskę. Z ogromną dumą przechowujemy w narodowej pamięci wspomnienie o Bitwie Warszawskiej i tryumfie z roku 1920. To nieodłączna część naszego historycznego dziedzictwa i tożsamości. Na zawsze pozostaje ona dla nas inspiracją, także pośród wyzwań XXI wieku.

 

Gromadzą się Państwo w miejscu, które przeszło do narodowej legendy. Stoczona przed 99 laty walka o przedpole Warszawy, a zwłaszcza bój o Radzymin, to symbol nieugiętego męstwa i poświęcenia polskiego żołnierza. Wielu żarliwych patriotów płaciło tu własną krwią, aby obronić stolicę i ocalić Ojczyznę. Skuteczne powstrzymanie bolszewickiego ataku pozwoliło na realizację śmiałego planu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by na innym obszarze wyprowadzić potężną polską kontrofensywę. W ciągu kilku dni zostały odwrócone losy wojny – nie tylko zatrzymało się nieprzyjacielskie natarcie, ale wręcz rozsypał się cały bolszewicki front. Razem z Państwem oddaję cześć wszystkim bohaterom walk o Radzymin oraz wszystkim obrońcom naszej wolności, którzy w roku 1920 tak dzielnie i ofiarnie stanęli na zew Rzeczypospolitej.

 

Kulminacyjna data Bitwy Warszawskiej – 15 sierpnia – to Święto Wojska Polskiego. Odniesione wówczas zwycięstwo oraz patriotyczne, rycerskie wartości, które zapisane są w naszej tradycji, wyrażają sens żołnierskiej służby. Żyjemy dzisiaj w innych czasach, w gruntowanie odmienionym świecie – ale musimy mieć nieustanną świadomość, że nigdy dosyć wysiłków dla umacniania polskiej niepodległości i bezpieczeństwa. Uczestnicząc w najpotężniejszym w światowej historii sojuszu militarnym pogłębiamy jednocześnie własne zdolności obronne. Silna, nowoczesna i dobrze wyposażona armia zawsze musi być przedmiotem naszej wspólnej troski, a żołnierski mundur zawsze powinien być otaczany w polskim społeczeństwie najwyższym szacunkiem.

 

Serdecznie dziękuję i składam wyrazy uznania wszystkim, którzy jak co roku gromadzą się w Radzyminie, aby uczcić pamięć poległych w obronie Ojczyzny oraz czerpać z doświadczeń historii. Dziękuję za pielęgnowanie patriotycznego ducha i przekazywanie go młodym pokoleniom. Pozostajemy wierni wezwaniu świętego Jana Pawła II, który odwiedził Radzymin dwadzieścia lat temu i mówił tutaj o wielkim długu wdzięczności wobec bohaterów roku 1920. Będziemy zawsze kierować się tym przesłaniem, zabiegając o bezpieczeństwo i pomyślność Rzeczypospolitej. Niech wspomnienie o walecznych, zwycięskich żołnierzach Bitwy Warszawskiej daje nam energię do odnoszenia sukcesów w dzisiejszej rzeczywistości. Cześć i chwała Bohaterom!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał podczas uroczystości w Radzyminie Mariusz Rusiecki, Doradca Prezydenta RP. 

Poleć znajomemu