przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 10 sierpnia 2019

List na uroczystości pogrzebowych śp. Księdza Wojciecha Czarnowskiego

Warszawa, 10 sierpnia 2019 roku

 

 

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Księdza Wojciecha Czarnowskiego

w Sanktuarium św. s. Faustyny w Warszawie

 

 

Eminencjo Księże Kardynale!

Czcigodni Kapłani, Bracia i Siostry Zakonne!

Wszyscy Dostojni Goście!

Szanowni Państwo!

 

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Księdza Wojciecha Czarnowskiego. Żegnamy dzisiaj kapłana, który całym swoim życiem służył bliźnim. Zawsze życzliwy i pełen wewnętrznej chrześcijańskiej radości, był otwarty na ludzi o różnych przekonaniach i doświadczeniach. Nikogo nie oceniał ani nie odrzucał. Dla każdego znajdował zarówno słowa pokrzepienia duchowego, jak też środki materialnego wsparcia.

 

Zobacz także: Order Odrodzenia Polski dla śp. ks. Wojciecha Zygmunta Czarnowskiego Podniósłszy z ruin dawną kaplicę klasztoru, do którego pół wieku wcześniej wstąpiła św. Siostra Faustyna, jako pierwszy proboszcz wolskiej parafii Miłosierdzia Bożego stworzył tu prawdziwe centrum miłosierdzia. W założonym przezeń ośrodku charytatywnym pomoc i schronienie otrzymywali potrzebujący z całej stolicy i dalszych stron. Miał dar inspirowania innych do działań, dzięki czemu dzieło to z czasem rozrastało się, by wreszcie wydatnie wzmocnić struktury archidiecezjalnej Caritas.

 

W murach kościoła przy ulicy Żytniej, naznaczonych śladami dramatu wojennego, tętniło też życie kulturalne i intelektualne środowisk opozycji antykomunistycznej. Spektakle, wystawy, dyskusje gromadziły osoby i środowiska często odległe i od religii katolickiej, i od siebie nawzajem. Tu znajdowano atmosferę spotkania i dialogu, sprzyjającą lepszemu zrozumieniu swoich racji i zbliżeniu ponad różnicami. Tutaj wreszcie rodził się Komitet Obywatelski, od którego przełomowego zwycięstwa w wyborach 1989 roku minęło niedawno 30 lat.

 

Wszystko to było zasługą śp. Księdza Wojciecha Czarnowskiego, który przekształcił to tak surowe wówczas miejsce w przestrzeń przyjazną dla każdego człowieka. Zapisał się na trwałe w pamięci pokolenia „Solidarności”, ale też starszych i młodszych generacji dzięki swojej dobroci, uśmiechowi, a przede wszystkim czynom. I jestem przekonany, że takim będą go wspominać liczni warszawiacy, którzy tutaj, dzięki Niemu, zaznali pokoju.

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.