Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 sierpnia 2019

List na obchody w Ossowie z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Warszawa, 15 sierpnia 2019 roku

 

 

                                                                       Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                       99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie

 

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych!

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Czcigodni Kombatanci! Oficerowie i Żołnierze Wojska Polskiego!

Szanowni Mieszkańcy Ossowa i całej Gminy Wołomin!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Ossowie na obchodach 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bardzo się cieszę, że miejsce wiecznego spoczynku poległych obrońców Ojczyzny, w czasach reżimu komunistycznego skazane na zapomnienie, od lat zyskuje na znaczeniu jako znak czci dla narodowych bohaterów. Chcę dzisiaj z serca podziękować wszystkim opiekunom tej i innych przestrzeni pamięci o naszych przodkach i poprzednikach.

 

Gdziekolwiek zachowały się mogiły, krzyże, tablice i inne pamiątki wojny 1920 roku, wszędzie tam społeczności lokalne dbały o nie, chroniły przed komunistyczną władzą i starały się przechować. Dzięki tej wielkiej pracy podejmowanej wbrew ustrojowi i ideologii, narzuconym nam przez sowieckie imperium, my, Polacy, przechowaliśmy prawdę o triumfie nad bolszewickim najeźdźcą. Pamięć o Wiktorii Warszawskiej, o obronie Lwowa i zwycięstwie w bitwie niemeńskiej, o setkach innych starć i potyczek przetrwała dzięki mieszkańcom polskich miasteczek i wsi.

 

Ossów zajmuje wśród nich miejsce szczególne, jako bezpośredni świadek przełomowych walk. To tutaj wojska polskie w ciężkim boju zatrzymały marsz Armii Czerwonej i umożliwiły przejście do kontrofensywy. Właśnie tu decydowały się losy tej jednej z najważniejszych batalii w dziejach nowoczesnej Europy. Dlatego też w okresie komunizmu uniemożliwiono dostęp na ten cmentarz i do kaplicy, włączając je do terenów poligonu. Dopiero u schyłku reżimu Kościół odzyskał je i zaczął przywracać im stan należny przestrzeni pamięci.

 

Nekropolia ossowska z każdym rokiem wzbogaca się o nowe upamiętnienia, stając się swoistym sanktuarium narodowym. Od teraz tu – nieopodal miejsca męczeńskiej śmierci księdza kapelana Ignacego Skorupki – cześć odbierać będą także czterej niezłomni kapłani, którzy za swoją pracę na rzecz odzyskania wolnej Rzeczypospolitej zapłacili najwyższą cenę własnego życia. Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, Księża Stefan Niedzielak, Stanisław Suchowolec i Sylwester Zych pozostaną na zawsze w sercach rodaków jako wspaniali duchowni, wiernie służący Bogu i bliźnim. Dziękuję za ich upamiętnienie, a także za pamięć o ofiarach tragicznej katastrofy smoleńskiej, których pomniki stają sukcesywnie w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich.

 

W oczekiwaniu na uroczystości wielkiego jubileuszu stulecia Wiktorii Warszawskiej życzę wszystkim Państwu, aby rodacy licznie odwiedzający to miejsce pamięci umacniali się tutaj w wierności najwyższym wartościom patriotycznym i narodowym.

 

Cześć i chwała bohaterom wojny 1920 roku! Wieczna pamięć poległym za wolną Polskę!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał podczas uroczystości w Ossowie Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta RP.

Poleć znajomemu