Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 24 sierpnia 2019

List na obchody 100. rocznicy powstania sejneńskiego

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

100. rocznicy powstania sejneńskiego

w Sejnach

 

 

Szanowni Państwo!

 

Odzyskanie niepodległości i proces kształtowania granic odrodzonej Rzeczypospolitej to fundament naszej najnowszej historii. Suwerennego państwa nikt Polakom nie podarował, musieliśmy wywalczyć je mocą patriotyzmu, męstwa i poświęcenia. Jeden z ważnych zrywów, świadczących o nieugiętej woli niepodległości i samostanowienia, miał miejsce przed stu laty tutaj, na Sejneńszczyźnie. Razem z Państwem oddaję cześć walecznym bojownikom Polskiej Organizacji Wojskowej, synom tej ziemi, którzy stoczyli ciężkie, zwycięskie zmagania w imię przynależności Sejneńszczyzny do Rzeczypospolitej.

 

Łączę się z Państwem w kręgu pamięci, modlitwy i historycznej zadumy. Składając hołd naszym współrodakom, którzy nie zawahali się złożyć daniny krwi w służbie Ojczyźnie, myślimy jednocześnie o złożoności dziejowych procesów, które sprawiły, że przedstawiciele dwóch narodów przez kilkaset lat współtworzących zgodną, wielonarodową organizację państwową wystąpili orężnie przeciw sobie. W niemałym stopniu było to wynikiem polityki mocarstw, które chciały panować lub utrzymać wpływy w tym regionie, stosując zasadę „dziel i rządź”. O tym, jak głęboka jest więź wspólnych nam tragicznych losów, ale także o tym, jak wiele tych samych wartości i ideałów wyznajemy, Polacy i Litwini przekonali się dobitnie jako ofiary zaborczej polityki mocarstw w XVIII i XIX wieku, paktu Ribbentrop-Mołotow, tragedii II wojny światowej oraz zbrodni komunistycznego systemu. Pamiętając o tej wspólnocie dziejów, dziś pochylamy się w modlitwie za wszystkich uczestników sporu sprzed stu lat, a przede wszystkim za wszystkie jego ofiary – i polskie, i litewskie.

 

Polaków i Litwinów łączy dziś dobre sąsiedztwo, współpraca oraz członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej. Bliskie relacje polsko-litewskie są naszym wspólnym osiągnięciem i powodem do dumy. Stanowią one piękny przykład przezwyciężania konfliktów z przeszłości i nawiązania do najlepszych wątków dziedzictwa obu narodów. Partnerstwo polsko-litewskie służy dziś umocnieniu naszej niepodległości i bezpieczeństwa, realizacji strategicznych interesów, a także może być uniwersalną inspiracją do budowania mostów między ludźmi. Cieszę się, że przed miesiącem miałem przyjemność gościć w Warszawie nowo wybranego Prezydenta Republiki Litewskiej, który właśnie w Polsce złożył swoją pierwszą wizytę zagraniczną. Było także dla nas wielką satysfakcją świętować niedawno z udziałem Przewodniczącego litewskiego Sejmu 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej.

 

Składam serdeczne podziękowanie organizatorom i uczestnikom dzisiejszych obchodów, które są wyrazem wdzięczności dla bohaterów walk o niepodległość i niosą przesłanie patriotyzmu. Polska zawsze będzie pamiętać o zasługach mieszkańców ziemi sejneńskiej, suwalskiej i augustowskiej. Rzeczpospolita jest także dumna z różnorodnego bogactwa tego regionu, współtworzonego przez zamieszkujące tu w zgodzie mniejszości narodowe. Tutaj, w piękny sposób mieszają się różne narodowości, tradycje i języki. Rzeczpospolita, tworząc jak najlepsze warunki dla życia i rozwoju mniejszości litewskiej, cieszy się z obywatelskiego zaangażowania i wkładu, jaki społeczność polskich Litwinów wnosi w pomyślny rozwój ziemi sejneńskiej i całej naszej Ojczyzny. Niech lekcje zaczerpnięte z trudnej i tragicznej historii pomagają nam dalej tworzyć dobrą wspólną przyszłość. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał minister Wojciech Kolarski.

 

 

Poleć znajomemu