przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 23 sierpnia 2015

List na Dożynkach Województwa Małopolskiego

Organizatorzy i Uczestnicy
Dożynek Województwa Małopolskiego
w Piwnicznej-Zdroju

 

 

Szanowni Rolnicy! Mieszkańcy Ziemi Małopolskiej!
Panie Marszałku!
Ekscelencjo Księże Biskupie!
Szanowni Państwo!

 

Małopolska jest ziemią bardzo mi bliską. Urodziłem się w Krakowie, a w rodzinnym mieście mojego ojca – Starym Sączu – spędzałem dzieciństwo. Na Sądecczyźnie pomagałem w żniwach i poznawałem górskie szlaki. Dzisiaj czuję radość obserwując rozwój tego regionu.

 

Województwo małopolskie zachwyca nie tylko pięknem swoich krajobrazów, ale również bogatą historią, przywiązaniem do kultury i tradycji, które Państwo tak pieczołowicie pielęgnują. Symbolem tego są przyniesione dzisiaj przez przedstawicieli wszystkich powiatów piękne dożynkowe wieńce. Przypominają one także o ciężkiej pracy polskich rolników. Pracy, której efektem jest tegoroczny plon i chleb na polskich stołach. To najpełniejszy wyraz
sensu i godności rolniczego trudu. Chleb, którego nikomu nie powinno zabraknąć. Dziękują Państwo Opatrzności za zbiory, a ja dziękuję Wam, rolnikom, za odpowiedzialną troskę o polską ziemię, za wytrwałe starania o to, by przynosiła ona jak najobfitsze owoce.

 

Produkcja rolna pozostaje jednym z filarów rozwoju gospodarczego. Dlatego Polska nie może zrezygnować z własnej, narodowej polityki wobec wsi i rolnictwa. Rolnik to zawód szczególny. Od jego ciężkiej pracy zależą nie tylko biologiczne podstawy egzystencji narodu, ale też pomyślny rozwój całego państwa. Rolnicy mają więc prawo oczekiwać znacznie większego niż dotąd zainteresowania i wsparcia ze strony władz. Akcesja do Unii Europejskiej przyniosła polskiej wsi wiele pozytywnych zmian. Nie rozwiązała jednak automatycznie wszystkich problemów.

 

Mam świadomość, że na drodze ku dobrej przyszłości polskiego rolnictwa musimy sprostać jeszcze wielu wyzwaniom. Potrzebny jest wspólny wysiłek i zgodnie wypracowana strategia. Zapewniam, że sprawom wsi będę poświęcał wiele uwagi i troski. Moim celem jest tworzenie warunków do merytorycznej, szerokiej dyskusji na te niezwykle ważne tematy. Będą temu służyć prace Narodowej Rady Rozwoju. Liczę także na współpracę z instytucjami państwowymi, samorządami, organizacjami rolniczymi. Musimy pamiętać o solidarności i wspólnocie z tymi, którzy potrzebują nadal wsparcia i pomocy.

 

Życzę Państwu, by Małopolskie Święto Plonów było radosnym, wielkim przeżyciem, jednoczącym nas wokół spraw wspólnych dla Ojczyzny. Życzę rolnikom i ich rodzinom wszelkiej radości i zdrowia, dostatku i siły. Szczęść Boże!

 

Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.