przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

List na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Krzysztofa Putrę

Warszawa, 26 sierpnia 2019 roku

 

 

Uczestnicy uroczystości odsłonięcia

tablicy upamiętniającej śp. Krzysztofa Putrę

w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego

w Białymstoku

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowny Panie Ministrze! Szanowni Parlamentarzyści!

Szanowny Panie Wojewodo! Szanowny Panie Marszałku!

Czcigodni Duchowni!

Droga Rodzino i Bliscy śp. Krzysztofa Putry!

Szanowni Państwo!

 

Dziewięć lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Rzeczpospolita straciła dziewięćdziesiąt sześć osób − śp. Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę Marię, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów, dowódców wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawicieli polskiego życia publicznego, funkcjonariuszy i załogę samolotu. Wśród nich także śp. Krzysztofa Putrę – polityka, samorządowca, senatora i wicemarszałka Senatu w latach 2005–2007, posła na Sejm, wicemarszałka Sejmu VI kadencji. Działacza NSZZ „Solidarność”, współzałożyciela i członka Prawa i Sprawiedliwości. Oddanego rodzinie męża i ojca.

 

Wiem, że urodzony w podlaskim Józefowie Krzysztof Putra przez całe życie pozostał związany z Podlasiem i mocno angażował się w sprawy tego regionu. Że darzył szacunkiem i sympatią jego mieszkańców. Sam o sobie mówił, że pochodzi z tradycyjnej rodziny o korzeniach trochę litewskich, (…) że wszyscy mężczyźni w rodzinie uchodzili za niezwykle silnych ludzi, fizycznie silnych i o takich twardych zasadach. Może właśnie z tej ziemi, gdzie się urodził, wyniósł nieugiętość, a zarazem ciepło i przyjazną otwartość na innych, na dialog, na przedstawiane rady i opinie.

 

Nadanie imienia Krzysztofa Putry Sali obrad Sejmiku Województwa Podlaskiego i odsłaniana dziś w białostockiej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego tablica to wyraz Państwa pamięci o Zmarłym i wdzięczności za Jego liczne dobre inicjatywy na rzecz Podlasia, a jednocześnie za Jego oddanie w pracy dla Polski. Jestem przekonany, że każdy, kto przeczyta słowa upamiętniające tego wybitnego polityka i działacza społecznego, dostrzeże wartość mądrej, odpowiedzialnej służby państwu i społeczeństwu, przysparzającej dobra Ojczyźnie i rodakom. Krzysztof Putra całe swoje życie poświęcił takiej właśnie służbie.

 

Cześć Jego pamięci!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

List został odczytany podczas uroczystości przez ministra Adama Kwiatkowskiego.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.