przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 13 lutego 2016

List prezydenta z okazji uroczystego sympozjum z okazji 96. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu

 Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystego sympozjum z okazji

96. rocznicy zaślubin Polski z morzem

oraz

76. rocznicy pierwszej masowej
wywózki Polaków na Sybir

w Kołobrzegu

 
 
Szanowni Państwo!
 

Historia Rzeczypospolitej umacnia w Polakach dumę z Ojczyzny i podziw dla bohaterów walczących o Niepodległą. Dziękuję przedstawicielom Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego za zaangażowanie w obchody patriotycznych rocznic. Pozdrawiam uczestników uroczystego sympozjum w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

 

Doceniam, że przypominają Państwo o znaczeniu symbolicznych zaślubin Polski z morzem w lutym 1920 roku oraz o wybitnej postaci generała Józefa Hallera. Wraz z Państwem oddaję cześć wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej masowo wywożonym na Sybir począwszy od 10 lutego 1940 roku, kiedy z Białegostoku ruszył pierwszy transport z polską ludnością. Upamiętniając ważne chwile naszej historii – wielkie zwycięstwa
obok wielkich tragedii – przemawiają Państwo do wyobraźni najmłodszych pokoleń, pokazują idee i wartości, za obronę których wysoką, często najwyższą cenę płacili nasi przodkowie. Pamięć historyczna jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości, dlatego trzeba ją przywracać i pielęgnować, tak, jak czynią to Państwo, organizując obchody doniosłych rocznic i popularyzując wiedzę o dziejach Polski. Tak uważał śp. Prezydent Rzeczypospolitej Profesor Lech Kaczyński, który w przeszłości upatrywał dla każdego narodu źródło siły i dumy z osiągnięć rodzimej myśli i ducha, wyobraźni i sztuki.

 

Ufam, że działalność Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego, którego patronem jest Eugeniusz Kwiatkowski, przyczyni się także do rozwoju gospodarczego patriotyzmu Polaków. Życzę, by Państwa aktywność uświadamiała coraz pełniej, jak dalece pozycja Polski w dzisiejszym świecie zależy od polskiej przedsiębiorczości, od społecznej energii i kreatywności Polaków, od wspólnej mobilizacji. Cieszę się też, że podkreślają Państwo ogromne przywiązanie Polski do Bałtyku i pielęgnują związane z tym tradycje.

 

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i godny przebieg uroczystości, prelegentom, uczestnikom oraz gościom sympozjum życzę, by ten zespołowy namysł nad naszą historią, nad znaczeniem odległych zdarzeń, budował aktywną patriotyczną wspólnotę. Dziękując za okazane mi zaufanie, raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.