przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 września 2019

List Prezydenta na uroczystości z okazji Dnia Energetyka

Warszawa, 6 września 2019 roku

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości z okazji

Dnia Energetyka

oraz

45. rocznicy powstania Elektrowni Dolna Odra

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Pracownicy Zespołu Elektrowni Dolna Odra!

Dostojni Goście! Szanowni Państwo!

 

Dzień Energetyka to ważne święto, które przypomina o strategicznym znaczeniu branży energetycznej. Obchody tego święta w Nowym Czarnowie mają szczególny charakter, spotykają się bowiem Państwo w uroczystej chwili jubileuszu 45-lecia działalności Elektrowni Dolna Odra. Stwarza to wyjątkową sposobność do refleksji nad doświadczeniami i nad wyzwaniami przyszłości. Z okazji Dnia Energetyka oraz 45. rocznicy powstania Państwa przedsiębiorstwa składam
Państwu serdeczne gratulacje. Życzę, aby świętowali Państwo swój piękny jubileusz z poczuciem dumy i satysfakcji, a także z przekonaniem, że polską energetykę czeka pomyślny czas, do czego przyczynią się ambitne inwestycje planowane przez Państwa Spółkę. 

 

Zobacz także: Odznaczenia dla pracowników Elektrowni Dolna Odra Minister Paweł Mucha na obchodach Dnia Energetyka Energetyka to podstawa funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Stałą cechą naszej cywilizacji, czego doświadczamy również w Polsce, jest wzrastające zapotrzebowanie na energię. We współczesnym świecie wiąże się to z doniosłą kwestią bezpieczeństwa energetycznego, a jednocześnie rodzi dylematy, jak pogodzić wyzwania samowystarczalności, wydajności i konkurencyjności z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jestem przekonany, że kondycja sektora energetycznego należy do składników polskiej racji stanu. Nasza Ojczyzna, aby była bezpieczna, mocna i zamożna, potrzebuje silnej, nowoczesnej energetyki.

 

Temu doniosłemu celowi służą liczne inwestycje podejmowane w ostatnich latach. Cieszę się, że po takich ważnych przedsięwzięciach przeprowadzanych w ramach Grupy PGE, jak budowa nowych bloków energetycznych w Opolu oraz w Turowie, nadchodzi również czas rozstrzygnięć co do przyszłości Elektrowni Dolna Odra. Rozbudowa Państwa zakładu o dwa bloki gazowo-parowe o łącznej mocy około 1400 MW zasługuje bez wątpienia na miano megainwestycji. Mądrze wykorzystują Państwo atut, jakim jest lokalizacja Państwa przedsiębiorstwa, dająca możliwość łatwego czerpania paliwa gazowego z nowo wybudowanego terminala LNG w Świnoujściu oraz z planowanego gazociągu Baltic Pipe. Biorąc pod uwagę, jak istotną rolę pełni Elektrownia Dolna Odra w systemie gospodarczym Pomorza Zachodniego, projekt, do którego Państwo przystępują, ma ogromne znaczenie dla przyszłości całego regionu.

 

Życzę powodzenia w Państwa ambitnych staraniach. Raz jeszcze gratuluję jubileuszu i składam wyrazy uznania wszystkim pracownikom Zespołu Elektrowni Dolna Odra za Państwa ofiarny trud dla Rzeczypospolitej. Pragnę pogratulować i podziękować za dokonania osobom wyróżnionym odznaczeniami i dyplomami. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności oraz serdeczne pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Sekretarza Stanu w KPRP Pawła Muchę.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.