przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 9 września 2019

List na XX Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencję BALTEXPO 2019

Warszawa, 9 września 2019 roku

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy

XX Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Morskich
i Konferencji BALTEXPO 2019

w Gdańsku

 

Szanowni Państwo!

 

Osiemdziesiąt lat temu, pod koniec sierpnia 1939 roku, należący do Związku Harcerstwa Polskiego jacht morski „Zawisza Czarny” miał wypłynąć w kolejny rejs. Zbliżająca się wojna pokrzyżowała te plany. W swoim ostatnim wpisie do dziennika pokładowego, datowanym 7 sierpnia, kapitan tej jednostki, generał Mariusz Zaruski, napisał: Litery międzynarodowego kodu sygnalizacyjnego IJB dla nas Polaków mają wielkie symboliczne znaczenie. Znaczą one „Wyjdźcie na morze, gdy tylko będziecie gotowi”. Trudno przewidzieć, jak dzisiaj wyglądałaby nasza gospodarka i żegluga morska, gdyby nie doszło do napaści i wyniszczającej okupacji Polski przez niemiecką III Rzeszę. Nie sposób wyliczyć, ile szans rozwojowych zaprzepaściły nieudolne, służące interesom obcego mocarstwa rządy komunistyczne – czego konsekwencje odczuwaliśmy jeszcze długo po roku 1989. Tym niemniej dzisiaj, u progu czwartej dekady wolności, Polska podejmuje intensywne działania, aby, mówiąc obrazowo, jak najszybciej wyjść w morze. Przed nami nowe horyzonty rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego, tak cywilnego, jak i wojskowego, naszej gospodarki portowej, rybołówstwa i dalekomorskiej floty handlowej, innowacyjnych technik ochrony ekosystemu morskiego, a także w dziedzinie kształcenia profesjonalnych kadr zawodowych i naukowych, które zasilą kolejne pokolenie polskich ludzi morza. 

 

Głównym impulsem tych zmian jest nowa, całościowa wizja polskich reform prawno-instytucjonalnych, społecznych oraz w sferze polityki gospodarczej. Inny jest również obecny kontekst międzynarodowy naszego zwrotu ku morzu. Bardzo istotnym aspektem jest tu współpraca w ramach Unii Europejskiej i NATO, a przede wszystkim rozwój Inicjatywy Trójmorza i związane z nią plany inwestycji infrastrukturalnych, także w zakresie transportu kołowego i kolejowego łączącego porty Morza Bałtyckiego, Morza Adriatyckiego i Morza Czarnego. Warto zaznaczyć, że położenie oraz potencjał rozwojowy Polski czyni ją pierwszoplanowym obiektem wszelkich analiz i projektów dotyczących wzmocnienia architektury bezpieczeństwa w Europie oraz dalszej rozbudowy sieci szlaków handlowych. Jestem przekonany, że atrakcyjne perspektywy rentowności przedsięwzięć o tak wielkiej skali będą przyciągać do Polski coraz większy kapitał. A więc zarówno duże podmioty na rynkach finansowych, jak i inwestorów zainteresowanych rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw reprezentujących niezwykle zróżnicowaną paletę typów działalności gospodarczej związanej z morzem.

 

Serdecznie gratulując organizatorom jubileuszowej XX edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO 2019, wyrażam nadzieję, że to prestiżowe spotkanie będzie forum interesującej i inspirującej wymiany myśli. Ufam, że towarzyszące Targom liczne spotkania i prezentacje zaowocują nowymi, ważnymi przedsięwzięciami w zakresie krajowej i międzynarodowej współpracy gospodarczej, instytucjonalnej i naukowo-badawczej. Życzę niezapomnianych wrażeń z pobytu w pięknym, podniesionym z wojennych zniszczeń Gdańsku i serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Piotra Karczewskiego, Doradcę Prezydenta RP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.