Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 września 2019

„Witold Pilecki powinien stanowić wzór bojownika o wolność znany całemu światu”

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości otwarcia wystawy

„Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”

inaugurującej działalność

Instytutu Pileckiego w Berlinie

 

 

Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, zgromadzonych na uroczystości otwarcia wystawy „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”. Bardzo się cieszę, że właśnie tą ekspozycją, poświęconą swojemu patronowi, inauguruje dziś działalność berliński oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

 

Rotmistrz Pilecki położył ogromne zasługi w walce z oboma XX-wiecznymi totalitaryzmami: niemieckim nazizmem i komunizmem sowieckim. Jego raporty należą do najważniejszych świadectw, dokumentujących Holocaust Żydów przez hitlerowską III Rzeszę. Jest symbolem niezłomności państwa i narodu polskiego w zmaganiach ze zbrodniczymi machinami terroru i eksterminacji, z brunatnym i czerwonym zniewoleniem. Jeden z najwybitniejszych żołnierzy ruchu oporu w okupowanej Europie – Pilecki powinien stanowić wzór bojownika o wolność znany całemu światu. Tymczasem ta wspaniała postać w ciągu 40 lat od zamordowania przez reżim komunistyczny pozostawała w cieniu. Pamięć o nim miała przepaść na zawsze, tak jak jego ciało, pochowane skrycie przez oprawców i aż po dziś dzień nie odnalezione. Dopiero na powrót niepodległa Polska wydobyła Pileckiego z zapomnienia i włączyła do panteonu heroicznych patriotów.

 

Dlatego jest niezwykle symboliczne, że obecnie, w tym szczególnym czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczętej wspólną agresją hitlerowskich Niemiec i Rosji sowieckiej na Polskę, historia Witolda Pileckiego zostaje zaprezentowana właśnie tutaj, w pobliżu Bramy Brandenburskiej – miejscu podziału powojennego świata, a zarazem też zburzenia żelaznej kurtyny. Ufam, że dzięki tej ekspozycji i rozpoczynającemu działalność oddziałowi Instytutu Solidarności i Męstwa polskie dzieje najnowsze i nasze doświadczenie XX wieku będą coraz lepiej znane i rozumiane przez naszych partnerów w Niemczech i całej Europie Zachodniej. Bo jak powiedział niedawno Pan Prezydent Frank-Walter Steinmeier, wciąż zbyt niewielu jego rodaków wie o tym, co działo się podczas wojny i okupacji ziem polskich. I to chcemy teraz razem zmieniać.

 

Uważam, że to ważny i niezwykle pozytywny znak czasów, że w centrum Berlina będzie odtąd działać polski ośrodek prowadzący badania nad totalitaryzmami. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej ważnej placówki. Dziękuję również niemieckim instytucjom i środowiskom naukowym, które od kilku lat intensywnie współpracują ze stroną polską, realizując projekty, ułatwiające dostęp do zasobów archiwalnych dotyczących czasów okupacji naszego kraju przez Niemcy. Liczę na to, że berliński oddział Instytutu Pileckiego przyczyni się do popularyzacji znajomości dziejów Polski wśród Niemców i rozwoju debaty polsko-niemieckiej – na tematy historyczne, które nie należą do przeszłości, lecz pozostają nadal istotne dla nas, współczesnych.

 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Wojciech Kolarski. 

Poleć znajomemu