przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 21 września 2019

List Prezydenta do uczestników VIII posiedzenia Konwentu Morskiego w Elblągu

Uczestnicy i Organizatorzy

VIII posiedzenia Konwentu Morskiego

w Elblągu

 

 

 

Panie Kapitanie, Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowny Panie Wojewodo!

Szanowny Panie Prezydencie Elbląga!

Szanowni Członkowie Konwentu Morskiego!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników VIII posiedzenia Konwentu Morskiego, który tym razem gości w Elblągu. Z uznaniem przyjąłem inicjatywę Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który w 2016 roku powołał Konwent Morski. To bardzo cenne, że przy podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących gospodarki morskiej –  jednego z filarów dojrzałej gospodarki narodowej – administracja rządowa może liczyć na wsparcie eksperckie zarówno ze strony praktyków, jak i ludzi nauki. Dziękuję, że dla dobra Polski dzielą się Państwo swoją wiedzą i doświadczeniami.

 

Tak jak posiedzenia Konwentu odbywają się kolejno w kluczowych dla gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej miejscowościach polskiego wybrzeża, tak Państwo każdorazowo zajmują się najistotniejszymi dla rozwoju tych dziedzin zagadnieniami. A wyzwania, jakie musimy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał Bałtyku i polskich rzek, są ogromne. Rozpoczynając od szkolnictwa, poprzez odbudowę przemysłu stoczniowego, przywrócenie żeglowności Odry i Wisły, zachęcenie do rejestrowania statków pod polską banderą, wsparcie rybołówstwa, aż do stworzenia warunków, które umożliwią polskim stoczniom realizowanie najbardziej innowacyjnych projektów.

 

Już w trakcie kampanii prezydenckiej, a potem wielokrotnie jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mówiłem o konieczności realnych zmian służących przywróceniu rentowności przemysłu stoczniowego. Silny przemysł stoczniowy stworzy rynek pracy dla wykwalifikowanych pracowników, co z kolei będzie stymulować rozwój miast na Pomorzu i infrastruktury związanej z transportem morskim. Mając na uwadze znaczenie tych spraw, postanowiłem, że w składzie Narodowej Radzie Rozwoju, organie doradczym Prezydenta RP, od samego początku jej funkcjonowania znajdą się eksperci z dziedziny gospodarki morskiej. Dzięki temu zagadnienia morskie są podejmowane na spotkaniach tego gremium. I tak 10 lipca bieżącego roku, razem z Ministrem Markiem Gróbarczykiem, miałem okazję uczestniczyć w debacie poświęconej sytuacji w sektorze stoczniowym oraz inicjatywie „przywrócić polską banderę”. Ten temat cieszy się zainteresowaniem resortu gospodarki morskiej i będzie przedmiotem dalszych prac Kancelarii Prezydenta RP, zmierzających do przedłożenia prezydenckiego projektu ustawy.

 

Życzę Państwu owocnych dyskusji, których efekty przełożą się na działania administracji. Wszystkim nam przyświeca bowiem jeden cel – przywrócenie gospodarce morskiej jednego z kluczowych miejsc w strukturze gospodarki narodowej.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości minister Paweł Mucha.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.