Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 października 2019

List na uroczystości wodowania ORP „Albatros” w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Warszawa, 10 października 2019 roku

 

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wodowania ORP „Albatros”

w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

w Gdańsku

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie gratuluję dzisiejszej uroczystości. Wodowanie nowej jednostki to podniosłe wydarzenie dla marynarki wojennej każdego kraju. Nasza satysfakcja jest tym większa, że w ostatnich latach wprowadzanie do służby w siłach morskich nowych platform, a tym bardziej takich, które powstały w polskich stoczniach, to rzadkie wydarzenie.

 

Dlatego z wielkim uznaniem obserwujemy rezultaty działań konsorcjum powołanego do realizacji projektu budowy niszczycieli min typu Kormoran II. To doskonały przykład połączenia woli, zaangażowania, umiejętności i rzetelnego podejścia do przyjętych zobowiązań. To także dowód na skuteczność współdziałania podmiotów prywatnych i państwowych. Kooperacja stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej
w Gdyni i PGZ Stoczni Wojennej przynosi w tym przypadku doskonały efekt. Wodowany dziś ORP „Albatros” to drugi okręt z zamówionej serii. Pierwszy z nich – ORP „Kormoran” – już od listopada 2017 roku wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pod trzeci z niszczycieli min – ORP „Mewa” – właśnie położono stępkę.

 

Dziś, po zejściu na wodę, ORP „Albatros” rozpocznie ostatni etap przygotowań do podjęcia służby, ostatni etap budowy. Jako jednostka przeznaczona do oczyszczania akwenów z materiałów niebezpiecznych oraz do stawiania zagród minowych będzie realizował zadania typowo bojowe, ale również zadania służące wspieraniu służb cywilnych i przygotowywaniu rejonów morskich do bezpiecznego wykorzystania – zarówno na Bałtyku, jak i poza jego wodami. Jestem przekonany, że oprócz osłaniania polskich granic morskich i strzeżenia bezpieczeństwa na szlakach żeglugowych, będzie także reprezentował polską banderę w stałych morskich zespołach NATO-wskich sił przeciwminowych. Bo choć to już trzeci okręt w polskiej marynarce wojennej noszący imię „Albatros”, to jednak pierwszy, który rozpocznie służbę w czasie przynależności naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie więc stanowił nie tylko część Sił Zbrojnych RP, lecz także element potencjału morskiego sił NATO. Taka podwójna przynależność zobowiązuje. Ufam, że ORP „Albatros” niejednokrotnie dostarczy nam powodów do dumy.

 

Szanowni Państwo!

 

Kadrom przedsiębiorstw odpowiedzialnych za dalsze prace życzę powodzenia i determinacji w dążeniu do zakończenia wszystkich niezbędnych działań zgodnie z przyjętym harmonogramem. Przyszłej załodze „Albatrosa” już dziś życzę stopy wody pod kilem, satysfakcji z użytkowania jednostki, która będzie stanowić część sił postrzeganych w środowisku międzynarodowym jako polska specjalność, oraz zawsze bezpiecznego powrotu do macierzystego portu.

 

Słowa, które wypowie matka chrzestna okrętu: „Płyń po morzach i oceanach”, są kwintesencją jego przeznaczenia. Niech towarzyszą „Albatrosowi” we wszystkich latach przyszłej służby.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas uroczystości przez komandora Jarosława Wypijewskiego.

Poleć znajomemu