Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 października 2019

List na uroczystości pogrzebowe Karola Tendery

Warszawa, 10 października 2019 roku

 

 

                                                                                  Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych Karola Tendery

                                                                                  na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

 

 

Szanowni Państwo!

 

Ze smutkiem żegnamy dzisiaj Karola Tenderę, ofiarę prześladowań ze strony niemieckich okupantów naszego kraju podczas II wojny światowej, depozytariusza pamięci o tragicznych doświadczeniach naszego narodu i niezłomnego obrońcę dobrego imienia Rzeczypospolitej.

 

Jako młody człowiek, uformowany w odrodzonej niepodległej Polsce, wchodził w dorosłe życie pełen entuzjazmu, wiary w pomyślną przyszłość i pragnienia służby Ojczyźnie. Te nadzieje całego Jego pokolenia zostały jednak brutalnie zniweczone przez agresję dwóch totalitarnych imperiów – niemieckiej III Rzeszy i sowieckiej Rosji – które zniszczyły nasze suwerenne państwo i poddały nasz naród eksterminacji i represjom nieznanym w dziejach.

 

Nim ukończył 20 lat, Karol Tendera był już zmuszony do niewolniczej pracy w niemieckich zakładach przemysłowych w Hanowerze. Zwolniony z robót, został ponownie aresztowany w rodzinnym Krakowie w 1943 roku i przez kolejne ponad dwa lata osadzony najpierw w obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie Flossenbürg, gdzie skierowano Go do pracy w czeskich Litomierzycach nad Łabą.

 

Dramatyczne przeżycia wojenne naznaczyły Go na całą resztę życia. Ogromu cierpień, jakich sam doznał i których był świadkiem, nie sposób było zapomnieć. Wspomnienia pracy ponad siły, katowania przez oprawców, głodu i chorób, które dziesiątkowały współwięźniów poddanych terrorowi hitlerowskiemu jedynie za to, że byli Polakami, Żydami, Romami i członkami innych narodowości, towarzyszyły Jego pokoleniu przez wiele powojennych dekad.

 

Wyjątkowej długości życie sprawiło, że Karol Tendera stał się jednak świadkiem czasów, kiedy w Europie coraz mniej było już świadków tamtej epoki, a coraz więcej narastało na jej temat niezgodnych z faktami narracji, ale też świadomych manipulacji i wypaczeń prawdy historycznej. Weteran obozów u schyłku swoich dni podjął więc ostatni bój w obronie wierności prawdzie o tym, co widział na własne oczy, czego doświadczył on i Jego pokolenie.

 

Protest byłego więźnia Auschwitz przeciwko szkalowaniu Polski, oskarżanej o zbrodnie popełnione przez Niemców także na Polakach, stał się bardzo ważnym impulsem w debacie publicznej i bataliach sądowych. Człowiek, który nie dał się złamać represjom, raz jeszcze stanął naprzeciw własnych przerażających wspomnień, aby bronić godności Ojczyzny i rodaków i nieść świadectwo światu.

 

Uważam, że Polska i my wszyscy, Polacy, jesteśmy Mu winni uznanie i wdzięczność za ten czyn. Nade wszystko zaś spoczywa na nas powinność, by wytrwale i skutecznie kontynuować Jego walkę o prawdę historyczną, sprawiedliwość względem naszych przodków i poprzedników oraz dobre imię Rzeczypospolitej. Cześć Jego pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany w Krakowie przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

Poleć znajomemu