Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 października 2019

List z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

                                                                       Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystej gali z okazji

                                                                       140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

 

 

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na obchody 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie. Z okazji tego pięknego jubileuszu gratulacje i słowa uznania kieruję do dyrekcji oraz wszystkich pracowników i współpracowników placówki. Dzisiejsza gala ma charakter uroczysty, ale i radosny, bo też naprawdę jest z czego się cieszyć i co świętować.

 

Zobacz także: Gala 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie Krakowskie muzeum to nie tylko jeden z najstarszych i najcenniejszych zbiorów dzieł sztuki w Polsce. To również nowoczesna, prężnie rozwijająca się instytucja kultury, przyciągająca tłumy zwiedzających z kraju i zagranicy. Uważam, że osiągnięcia ostatnich lat, owocujące zarówno otwieraniem się nowych perspektyw i możliwości, jak też popularnością wystaw, najlepiej uświetniają obecną rocznicę. Dziękuję Państwu za tę wspaniałą pracę, życzę satysfakcji, a nade wszystko wielu następnych sukcesów.

 

Patrząc wstecz na minioną dekadę, ogromne wrażenie robi rozmach, z jakim działa i rozkwita Muzeum. Rozpoczęło się od umocnienia fundamentów placówki: remontu konserwatorskiego i modernizacji jej kolebki w ramach projektu Nowe Sukiennice. Następnie, dzięki pozyskaniu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich, została ona wreszcie na trwałe włączona do zbiorów Muzeum, stając się własnością narodu.

 

Z kolei jubileusz stulecia odzyskania niepodległości zainspirował szereg wybitnych wystaw, docenionych przez publiczność, czego dowodzą sukcesy frekwencyjne ekspozycji: „#dziedzictwo”, „Wyspiański”, „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. Za ten wkład w narodowe obchody chcę Państwu dziś szczególnie podziękować, ale także i za ekspozycje przygotowywane dla potrzeb Pałacu Prezydenckiego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę siedziby głowy państwa i miejsca ważnych wydarzeń z życia Rzeczypospolitej.

 

Wreszcie, zakup hotelu Cracovia dał początek nowemu rozdziałowi w historii Muzeum. Dzięki ocaleniu znakomitego przykładu powojennej architektury modernistycznej powstała nowa przestrzeń, poświęcona zwłaszcza sztuce użytkowej. Jestem przekonany, że ta gałąź muzealnictwa będzie się cieszyć coraz większym zainteresowaniem i ze wszech miar warta jest dalszego rozwijania.

 

Gratulując wszystkich tych osiągnięć, chciałbym życzyć Muzeum Narodowemu w Krakowie i wszystkim Państwu, którzy je współtworzą, kolejnych 140 i wielu, wielu więcej lat pracy owocnej, kreatywnej i zwieńczonej sukcesami. I liczę na to, że jednym z najbliższych będzie powstanie własnej, osobnej ekspozycji stałej dzieł Stanisława Wyspiańskiego, zgodnie z zapowiedziami Pana Ministra Kultury.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Podczas uroczystości list odczytał minister Wojciech Kolarski.

Poleć znajomemu