Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 27 października 2019

Prezydent: Przemysław Gosiewski zawsze stawał po stronie krzywdzonych

Warszawa, 27 października 2019 roku

 

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia

pomnika Przemysława Gosiewskiego

w Kielcach

 

Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na uroczystość odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego. To symboliczny i piękny znak uznania ze strony społeczeństwa ziemi świętokrzyskiej, które w stolicy województwa upamiętnia męża stanu tak zasłużonego dla tego regionu i całego kraju. Dziękuję osobom i instytucjom, a nade wszystko rodzinie, bliskim, przyjaciołom i współpracownikom śp. Wicepremiera, którzy przyczynili się do realizacji tego dzieła.

 

Przemysław Gosiewski należał do pokolenia, które wchodziło w dorosłe życie i rozpoczynało działalność polityczną w okresie stanu wojennego. Sprzeciw wobec reżimu komunistycznego ukształtował Jego przekonania i zadecydował o dalszej drodze w życiu publicznym. Zawsze stawał po stronie krzywdzonych i spychanych na margines. Stanowczo wyrażał niezgodę na łamanie praw ludzkich i narodowych. Walczył o wolną Polskę i godne życie jej obywateli. Te fundamentalne wybory idei i wartości były dla Niego niezawodną busolą, wiodącą przez kolejne organizacje społeczne i ugrupowania polityczne: najpierw podziemne Niezależne Zrzeszenie Studentów, od 1989 roku Polsce zaś – NSZZ „Solidarność”, Porozumienie Centrum, Akcję Wyborczą „Solidarność”, wreszcie Prawo i Sprawiedliwość.

 

Pełniąc z czasem coraz wyższe funkcje we władzach samorządowych i państwowych – jako radny sejmiku mazowieckiego, doradca ministra sprawiedliwości, trzykrotnie poseł na Sejm, wreszcie członek rady ministrów i wicepremier rządu – traktował je niezmiennie jako służbę dla tego najwyższego wspólnego dobra, jakim jest Rzeczpospolita. Zależało Mu szczególnie na roztropnym gospodarowaniu majątkiem publicznym i dbałości o wszystkich rodaków.

 

Znał z własnego doświadczenia rażące różnice między poziomem życia peryferii i metropolii. Był niezwykle wrażliwy na wynikające z tego nierówności i niesprawiedliwości, starał się im niestrudzenie przeciwdziałać. Najwięcej dokonał tutaj, pracując dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Utworzona dzięki Jego zabiegom stacja pasażerska Włoszczowa Północ odniosła sukces, likwidując wykluczenie komunikacyjne znacznej części województwa. Dziś, kiedy jest wiedzą powszechną, że tak właśnie należy poszerzać dostępność kolei, aż trudno uwierzyć, iż inwestycja, która okazała się prekursorska, wtedy była celem krytyki i szyderstw.

 

Niezrozumienie i niedocenienie przez współczesnych było rysem, który łączył Przemysława Gosiewskiego z Jego patronem i przewodnikiem, prof. Lechem Kaczyńskim. Od współpracy z późniejszym prezydentem zaczynał działalność w „Solidarności”, był też później Jego doradcą jako ministra sprawiedliwości. Ostatecznie Ich wspólny los dopełnił się w tragicznej katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Zginęli tak, jak żyli: pełniąc służbę na rzecz Ojczyzny i rodaków.

 

Takim zapamiętamy Przemysława Gosiewskiego: ze wszystkich sił pracującego dla dobra państwa i narodu. Cześć jego pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas uroczystości w Kielcach przez Lucjusza Nadbereżnego – Członka Narodowej Rady Rozwoju, Prezydenta Stalowej Woli. 

Poleć znajomemu