Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 27 października 2019

Prezydent: Ks. Jerzy Popiełuszko zginął, bo konsekwentnie głosił prawdę o Bogu, człowieku i Polsce

Warszawa, 27 października 2019 roku

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów 35. rocznicy męczeństwa

bł. Księdza Jerzego Popiełuszki

oraz kolejnych rocznic śmierci Jego Rodziców

w Suchowoli

 

Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!

Szanowny Panie Burmistrzu! Szanowni Państwo Radni!

Czcigodny Księże Proboszczu! Wielebni Kapłani!

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Suchowola!

Drodzy Rodacy!

 

Najserdeczniej pozdrawiam uczestników i organizatorów suchowolskich obchodów 35. rocznicy męczeństwa błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz kolejnych rocznic śmierci Jego Rodziców, śp. Marianny i Władysława Popiełuszków. Dziękuję Państwu za udział w tych uroczystościach. To cenne świadectwo przywiązania do dziedzictwa niezapomnianego duszpasterza Solidarności oraz wspaniałego patrioty, który za swoją wierność Bogu i Ojczyźnie poniósł najwyższą ofiarę.

 

Zło dobrem zwyciężaj. Taki był główny wątek nauczania Księdza Jerzego. Taki był też sens Jego życia i śmierci. Zginął, bo konsekwentnie głosił prawdę o Bogu, o człowieku, o Polsce. Ale ta śmierć nie była klęską. Był to początek nowych, jeszcze większych zwycięstw w prowadzonej przez Księdza Jerzego walce o sumienia i dusze Polaków. Ludzie reżimu komunistycznego, którzy Go zamordowali, chcieli raz na zawsze zamknąć Mu usta. Skutek był odwrotny. Sprawili, że Jego słowa zyskały daleko większą moc, niż kiedy żył. Że zaczęły docierać do jeszcze większej liczby Polaków oraz do wstrząśniętych Jego śmiercią obywateli innych państw. Więcej nawet, Ksiądz Jerzy Popiełuszko w jakimś sensie wciąż pełni swoją misję – nie tylko jako błogosławiony orędownik za Polską, za Solidarnością i ludźmi pracy. Dorastają przecież kolejne pokolenia Polaków, które zapoznają się z Jego biografią, z realiami życia w PRL, które tak surowo piętnował. Czytają w Internecie Jego spisane z taśmy magnetofonowej kazania. Dowiadują się o wymierzonych w Niego prowokacjach i oszczerstwach, o okolicznościach Jego uprowadzenia i zamordowania. Niestety, poznają też bulwersującą historię wieloletnich zmagań o to, aby adekwatną, sprawiedliwą karę ponieśli rzeczywiście wszyscy winni prześladowań i śmierci Księdza Jerzego. Ufam, że nowy akt oskarżenia wniesiony do sądu przez prokuratora IPN pozwoli sprawiedliwie ocenić także inne, dotąd nieosądzone zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości, jakich dopuszczono się wobec tego wielkiego Człowieka, Polaka i Kapłana.

 

Błogosławiony Ksiądz Jerzy zginął w roku 1984. Być może jest w tym pewien znak Opatrzności, bo przecież „Rok 1984” to tytuł głośnej powieści George’a Orwella. Książki, w której przedstawiono straszliwą wizję państwa totalitarnego. Szczególnie poraża pojawiające się tam – w nawiązaniu do terroru sowieckiego – pojęcie nieosoby. A więc kogoś, kto naraził się bezwzględnemu, owładniętemu rządzą władzy środowisku politycznemu, i kogo to środowisko zaczyna traktować nie jak człowieka, ale jak przedmiot. Nie sposób o tym zapomnieć, kiedy poznaje się historię prześladowań i męczeństwa Księdza Jerzego. Ale też trudno uciec od tego literackiego odniesienia, kiedy obserwuje się pewne skandaliczne zachowania i wypowiedzi, które coraz częściej pojawiają się w polskiej przestrzeni publicznej.
 

Myślę o nich z głębokim smutkiem i niepokojem. Pamiętam jednak o sprawdzonej mądrości i wciąż aktualnej radzie, którą pozostawił nam Ksiądz Jerzy: zło dobrem zwyciężaj. Czyli, innymi słowy, czyń dobro i skupiaj się przede wszystkim na dobru. Na dobru wspólnym. Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko oddał życie za Polskę wolną, trwale i w pełni suwerenną, strzegącą swojej godności. Za Polskę solidarną i sprawiedliwą. Silną wiarą, rodziną oraz swoją ponadtysiącletnią kulturą. Służba tej Polsce jest również naszą powinnością. Będzie też obowiązkiem naszych dzieci i wnuków. Wierzę, że dzięki słowom i przykładowi życia Księdza Jerzego, a także dzięki Jego wstawiennictwu, wszyscy temu wielkiemu zadaniu podołamy.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu