Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 listopada 2019

Do uczestników uroczystości pogrzebowych gen. Szczepana Ścibiora

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. generała brygady pilota Szczepana Ścibiora

w Dęblinie

 

 

 

Drodzy Przedstawiciele Rodziny śp. Generała!

Żołnierze Rzeczypospolitej!

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim wzruszeniem składamy dzisiaj hołd śp. generałowi brygady pilotowi Szczepanowi Ścibiorowi. Oddajemy cześć walecznemu żołnierzowi Wojska Polskiego, odznaczonemu Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Ten uroczysty pogrzeb, ceremoniał wojskowy i biało-czerwony sztandar pochylony przed zasługami i męczeństwem Generała Ścibiora – to znaki naszej wdzięczności i pamięci o Nim. To wyraz najwyższego szacunku wobec wspaniałego Polaka, który dla naszego życia, wolności i bezpieczeństwa gotów był do olbrzymich poświęceń.

 

Generał Szczepan Ścibior po raz pierwszy założył mundur jako harcerz. Walczył o Polskę niepodległą w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej. Bronił Ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej. Należał do elity lotnictwa wojskowego II Rzeczypospolitej, do wspaniałej generacji oficerów lotników uformowanych w dwudziestoleciu międzywojennym. W trakcie II wojny światowej znalazł się na obczyźnie. Był pilotem instruktorem we francuskim lotnictwie wojskowym. W brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych dowodził eskadrą 305. Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas lotu bojowego nad Belgią przeżył zestrzelenie. Doświadczył losu jeńca wojennego w niemieckim oflagu. Po powrocie do kraju zaangażował się w dzieło odrodzenia polskiego lotnictwa wojskowego. Był dowódcą 7. Samodzielnego Pułku Bombowców Nurkujących w Leźnicy Wielkiej, a następnie przez cztery lata pełnił funkcję komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, ciesząc się szacunkiem i uznaniem za swoją wiedzę, charyzmę i doświadczenie bojowe. Dzisiaj Generał Ścibior jest uznawany za jedną z najważniejszych postaci w historii „Szkoły Orląt”.

 

W roku 1951 został bezprawnie aresztowany. Torturowany, poniżany, padł ofiarą stalinowskich zbrodniarzy sądowych. Wydany na podstawie sfabrykowanych zarzutów wyrok śmierci wykonano na Nim w kazamatach więzienia na Mokotowie. Jego doczesne szczątki pogrzebano w bezimiennym grobie na terenie Cmentarza Powązkowskiego. Ta niewinna, niezasłużona śmierć była jedną ze zbrodni komunistycznych, które przez dziesiątki lat były przemilczane – choć tak wtedy, jak i dzisiaj domagają się szczególnego upamiętnienia i jednoznacznego potępienia. Po śmierci fizycznej i cywilnej, Generała Ścibiora miało spotkać unicestwienie ostateczne – zatarcie wszelkiej pamięci o Nim oraz o Jego wybitnych zasługach. Tak się jednak nie stało. Dzięki umiejętnościom i determinacji specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dzisiaj, po 67 latach od śmierci Pana Generała, możemy oddać Mu cześć podczas tego ponownego, tym razem godnego, żołnierskiego i chrześcijańskiego pogrzebu. Od dzisiaj córki i potomkowie Generała Ścibiora mogą zapalić znicz na prawdziwej mogile swojego ojca i dziadka. Także my zyskaliśmy miejsce, w którym możemy uczcić jednego z bohaterów naszej wolności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała.

Poleć znajomemu