przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 6 listopada 2019

Do uczestników uroczystości pogrzebowych gen. Szczepana Ścibiora

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. generała brygady pilota Szczepana Ścibiora

w Dęblinie

 

 

 

Drodzy Przedstawiciele Rodziny śp. Generała!

Żołnierze Rzeczypospolitej!

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim wzruszeniem składamy dzisiaj hołd śp. generałowi brygady pilotowi Szczepanowi Ścibiorowi. Oddajemy cześć walecznemu żołnierzowi Wojska Polskiego, odznaczonemu Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Ten uroczysty pogrzeb, ceremoniał wojskowy i biało-czerwony sztandar pochylony przed zasługami i męczeństwem Generała Ścibiora – to znaki naszej wdzięczności i pamięci o Nim. To wyraz najwyższego szacunku wobec wspaniałego Polaka, który dla naszego życia, wolności i bezpieczeństwa gotów był do olbrzymich poświęceń.

 

Generał Szczepan Ścibior po raz pierwszy założył mundur jako harcerz. Walczył o Polskę niepodległą w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej. Bronił Ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej. Należał do elity lotnictwa wojskowego II Rzeczypospolitej, do wspaniałej generacji oficerów lotników uformowanych w dwudziestoleciu międzywojennym. W trakcie II wojny światowej znalazł się na obczyźnie. Był pilotem instruktorem we francuskim lotnictwie wojskowym. W brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych dowodził eskadrą 305. Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas lotu bojowego nad Belgią przeżył zestrzelenie. Doświadczył losu jeńca wojennego w niemieckim oflagu. Po powrocie do kraju zaangażował się w dzieło odrodzenia polskiego lotnictwa wojskowego. Był dowódcą 7. Samodzielnego Pułku Bombowców Nurkujących w Leźnicy Wielkiej, a następnie przez cztery lata pełnił funkcję komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, ciesząc się szacunkiem i uznaniem za swoją wiedzę, charyzmę i doświadczenie bojowe. Dzisiaj Generał Ścibior jest uznawany za jedną z najważniejszych postaci w historii „Szkoły Orląt”.

 

W roku 1951 został bezprawnie aresztowany. Torturowany, poniżany, padł ofiarą stalinowskich zbrodniarzy sądowych. Wydany na podstawie sfabrykowanych zarzutów wyrok śmierci wykonano na Nim w kazamatach więzienia na Mokotowie. Jego doczesne szczątki pogrzebano w bezimiennym grobie na terenie Cmentarza Powązkowskiego. Ta niewinna, niezasłużona śmierć była jedną ze zbrodni komunistycznych, które przez dziesiątki lat były przemilczane – choć tak wtedy, jak i dzisiaj domagają się szczególnego upamiętnienia i jednoznacznego potępienia. Po śmierci fizycznej i cywilnej, Generała Ścibiora miało spotkać unicestwienie ostateczne – zatarcie wszelkiej pamięci o Nim oraz o Jego wybitnych zasługach. Tak się jednak nie stało. Dzięki umiejętnościom i determinacji specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dzisiaj, po 67 latach od śmierci Pana Generała, możemy oddać Mu cześć podczas tego ponownego, tym razem godnego, żołnierskiego i chrześcijańskiego pogrzebu. Od dzisiaj córki i potomkowie Generała Ścibiora mogą zapalić znicz na prawdziwej mogile swojego ojca i dziadka. Także my zyskaliśmy miejsce, w którym możemy uczcić jednego z bohaterów naszej wolności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.