Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 listopada 2019

Życzenia dla Jana Nowickiego z okazji 80. rocznicy urodzin

Pan

Jan Nowicki

 

 

 

 

 

Szanowny Jubilacie!

 

Z okazji 80. urodzin przekazuję Panu najserdeczniejsze gratulacje i życzenia, a także wyrazy szacunku dla Pana wybitnych dokonań aktorskich. Należą do nich niezapomniane role teatralne, filmowe i telewizyjne, które ukazują artystę niezależnego, oryginalnego, z niezwykłym zaangażowaniem podchodzącego do każdej granej postaci.

 

W pamięci widzów zapadły Pańskie doskonałe kreacje, podziwiane przez lata na deskach Starego Teatru w Krakowie w przedstawieniach największych polskich reżyserów. To wtedy powstały wyraziste i pełne prawdy życia role: Wielki Książę w Nocy listopadowej i Poeta w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, Artur w Tangu Sławomira Mrożka, Rogożyn i Stawrogin w inscenizacjach prozy Fiodora Dostojewskiego czy Józef K. w Procesie Franza Kafki.


Wszystkie Pańskie dokonania sceniczne, a także liczne kreacje w spektaklach Teatru Telewizji ugruntowały przekonanie o Pana wyjątkowym talencie, a zarazem niezwykłej wszechstronności i otwartości na różnorodny repertuar. Pana aktorski kunszt mogliśmy też podziwiać w filmach o tak zróżnicowanej poetyce, jak Popioły Andrzeja Wajdy, Bariera Jerzego Skolimowskiego, Spirala i Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego, Lawa Tadeusza Konwickiego czy Wielki Szu Sylwestra Chęcińskiego. Szczególne uznanie budzi Pańska wielka rola w filmie Wojciecha Jerzego Hasa Sanatorium pod Klepsydrą, gdzie grany przez Pana po mistrzowsku główny bohater Józef znakomicie oddaje bogactwo wyobraźni Brunona Schulza, dołączając do najbardziej sugestywnych, najbarwniejszych postaci polskiego kina.

 

Przez cały ten czas, na deskach teatru i przed kamerą, wypracował Pan własny, wyrazisty styl, charakteryzujący się skupieniem i niesamowitą precyzją. Jednocześnie zawsze był Pan aktorem ciekawym kolejnych wyzwań, w myśl Pańskiej zasady, że człowiek powinien pokonywać nowe trudności i wciąż starać się wymyślać siebie od początku.

 

Raz jeszcze serdecznie Pana pozdrawiam. Gratulując pięknego jubileuszu, dziękuję za Pańskie wszystkie wspaniałe osiągnięcia artystyczne trwale wzbogacające polską kulturę.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu