przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 lutego 2016

List prezydenta do Laureata Nagrody im. ks. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2015

Czcigodny Ojciec

Stanisław Jaromi OFM Conv.

Laureat

Nagrody im. ks. bpa Romana Andrzejewskiego

za rok 2015

 

Uczestnicy

uroczystości wręczenia Nagrody

 
Eminencje i Ekscelencje!
Szanowni Przedstawiciele Sejmu, Senatu oraz Rządu RP!
Drodzy Państwo!

a przede wszystkim

Czcigodny Laureacie!
 

Ksiądz Biskup Roman Andrzejewski pisał: Trzeba wrażliwości poetów i odwagi mądrych gospodarzy, aby dbać o naturalne środowisko człowieka. (...) Każda żywa istota jest ku chwale Pana Boga. Broniąc życia zwierząt, bronimy naszego życia. (...) Losy drzew i losy ludzi związane są ze sobą na zawsze... Niech każde pokolenie nie szczędzi im miłości. I troski, by nie ginęły z naszego otoczenia.


Jako krajowy duszpasterz rolników, znając warunki życia i pracy na terenach wiejskich, przypominał nie tylko o moralnym, ale też o praktycznym wymiarze ochrony środowiska przyrodniczego. W podobnym duchu wypowiedział się też papież Franciszek w swojej encyklice Laudato si’. Badania dowodzą, że społeczeństwa, które nie dość dbają o lokalne ekosystemy, ostatecznie zmuszone są zużyć nieproporcjonalnie wiele sił i środków na usuwanie skutków tej lekkomyślności. Jest to aspekt, który musi uwzględniać każdy długookresowy plan rozwoju naszego kraju.

 

Laureat tegorocznej edycji Nagrody im. ks. bpa Romana Andrzejewskiego, idąc w ślad za duchowym ojcem franciszkanów, świętym Franciszkiem z Asyżu, od lat angażuje się w filozoficzne pogłębienie oraz popularyzację chrześcijańskiej refleksji nad zagadnieniami współczesnej ekologii. Pragnę wyrazić uznanie dla tych wysiłków i serdecznie pogratulować Ojcu Doktorowi prestiżowego wyróżnienia. Proszę przyjąć życzenia, aby nauczanie Ojca zyskiwało coraz szerszy oddźwięk i zrozumienie także poza środowiskami katolickimi. Unikalne zasoby przyrodnicze Polski, wciąż względnie nieskażone lasy, jeziora i gleby – co przekłada się również na sukcesy rodzimego rolnictwa – to złożony w nasze ręce bezcenny depozyt. Winniśmy korzystać z niego w sposób odpowiedzialny, chronić go i przekazać następnym pokoleniom w możliwie najlepszym stanie.  

 

Raz jeszcze gratulując Czcigodnemu Laureatowi, dziękuję również Wysokiej Kapitule Nagrody im. ks. bpa Romana Andrzejewskiego oraz Fundacji „Solidarna Wieś” za wieloletnie starania na rzecz polskiej wsi i jej pomyślnej przyszłości. Serdecznie pozdrawiam wszystkich zebranych, szczęść Boże!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.