przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 7 listopada 2019

Do uczestników Gali VII edycji Nagrody Strażnik Pamięci

List Prezydenta RP do uczestników Gali VII edycji Nagrody Strażnik Pamięci odczytał minister Adam Kwiatkowski

Organizatorzy i Uczestnicy Gali

VII edycji Nagrody Strażnik Pamięci

na Zamku Królewskim w Warszawie

 

 

Czcigodni Laureaci, Szanowni Członkowie Kapituły, Dostojni Goście!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym na Galę VII edycji Nagrody Strażnik Pamięci. Z tej okazji słowa uznania i gratulacje kieruję do tegorocznych laureatów i nagrodzonych w poprzednich edycjach. Dziękuję fundatorom lauru i wszystkim Państwu, pielęgnującym pamięć, która jest podstawą naszej tożsamości i wspólnoty.

 

Zobacz także: Adam Kwiatkowski na gali wręczenia nagród Strażnik Pamięci W ostatnich dekadach w Polsce toczyło się wiele dyskusji o znaczeniu dziejów ojczystych dla naszego narodu, o nauczaniu historii w szkołach, o polityce historycznej państwa polskiego i przybliżaniu naszego dziedzictwa innym narodom. Ta nagroda zwraca jednak uwagę na coś jeszcze bardziej fundamentalnego: na warunki, których spełnienie jest konieczne, by historia miała szansę trwać i być przekazywana. Wskazują je trzy kategorie lauru: twórca, instytucja, mecenas.

 

Twórca – bo historia nie istnieje bez człowieka. Żeby była żywa, musi być czyjaś. Ktoś musi ją znać i pamiętać. Dla kogoś musi być osobiście ważna, inspirować do pracy badawczej, popularyzatorskiej, poszukiwań, upamiętniania. Instytucja – bo sprawy i wartości bliskie całej wspólnocie naturalnie jednoczą ludzi, chcących działać skuteczniej i z coraz większym rozmachem. Dlatego warto łączyć się w stowarzyszenia, budować instytucje, żeby razem dokonać więcej niż można by indywidualnie. Wreszcie mecenas – bo każde dzieło potrzebuje zarówno tych, którzy dla niego pracują, jak i tych, którzy wspierają je materialnie i finansowo.

 

Ze współdziałania tych trzech czynników rodzą się cenne przedsięwzięcia. Dzięki nim pamięć może przetrwać nawet czasy zniewolenia, jak wiemy z doświadczeń ostatnich dwóch wieków. Dzięki nim też obserwujemy obecnie wielkie ożywienie zainteresowania historią, która dla pokoleń wyrosłych już w wolnej Polsce jest źródłem dumy i skarbnicą wzorców postaw patriotycznych. Życzę wszystkim Państwu, aby Nagroda Strażnik Pamięci i jej wspaniali laureaci nadal przyczyniali się do umacniania tego, co dla narodu najważniejsze: miłości Ojczyzny, wierności etosowi Rzeczypospolitej i czci dla zasług naszych przodków i poprzedników.

 

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Adam Kwiatkowski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.