Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 listopada 2019

Do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Izabelli Galickiej

  |   Uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej z udziałem ministra Wojciech Kolarskiego Uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej z udziałem ministra Wojciech Kolarskiego Uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej z udziałem ministra Wojciech Kolarskiego Uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej z udziałem ministra Wojciech Kolarskiego Uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej z udziałem ministra Wojciech Kolarskiego Uroczyste uhonorowanie Izabelli Galickiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości 23 października 2019 r.

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Izabelli Galickiej

 

 


Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabelli Galickiej, którą jeszcze tak niedawno, 23 października, miałem zaszczyt odznaczyć Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za wkład wniesiony w dzieło budowy pięknej Rzeczypospolitej.

 

Zobacz także: Zmarła historyk sztuki Izabella Galicka Osoby zasłużone dla kultury odznaczone przez Prezydenta Żegnamy dziś wybitną osobowość polskiego życia kulturalnego i naukowego, w której bogaty życiorys wpisana jest idea Polski niepodległej i etos nieustannej, twórczej pracy w przestrzeni wielu dziedzin sztuki, kultury i nauki. Przez całe życie pozostawała wierna dążeniu do połączenia dwóch istotnych wartości: szacunku i przywiązania do przeszłości oraz pasji poszukiwania coraz to nowych sposobów zachowania bezcennej spuścizny poprzednich pokoleń. Była cenionym historykiem sztuki, autorem licznych publikacji o architekturze i urbanistyce. Nauczycielem akademickim, wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk i niestrudzoną działaczką społeczną, współzałożycielką Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza. Nie można nie wspomnieć wreszcie o Jej wyjątkowych zasługach dla polskiego muzealnictwa, z których największą sławę zyskało niewątpliwie odkrycie znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach jedynego w Polsce dzieła El Greca „Ekstaza świętego Franciszka”.

 

To zaledwie kilka najważniejszych, wybranych spośród całego bogactwa, osiągnięć Izabelli Galickiej, osiągnięć o ogromnym potencjale kulturotwórczym. Otaczając konserwatorską troską, prezentując w opracowaniach, książkach i artykułach polskie i europejskie dziedzictwo materialne, wpisywała się swoim rozumieniem kultury w myśl naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który mówił, że: Naród istnieje „z kultury” i „dla kultury”. Nam, Polakom, prawda ta była i jest doskonale znana, bo to przecież kultura, wspólna tradycja i pamięć, pozwoliły nam przetrwać okres zaborów oraz pół wieku okupacji niemieckiej i sowieckiej, wreszcie zaś – odbudować własne niepodległe państwo. O wszystkich zasługach Zmarłej dla naszego dziedzictwa kulturowego świadczą liczne odznaczenia, wśród których jest przyznany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymany w październiku tego roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Ale nie tylko starania o polską kulturę były przedmiotem pasji i zawodowych zainteresowań Izabelli Galickiej. W naszej wdzięcznej pamięci pozostanie dobrym, wrażliwym i otwartym człowiekiem, o niezwykłej serdeczności i gotowości do pomocy, do dzielenia się swoją wiedzą. Wielką patriotką i działaczką opozycji, mającą wśród swoich przyjaciół księdza Jerzego Popiełuszkę i premiera Jana Olszewskiego. Śmierć Izabelli Galickiej okryła żałobą najbliższych i przyjaciół. Ale pozostał po Niej trwały dorobek naukowy. Pozostało świadectwo Jej dobrze przeżytego życia, wypełnionego nieustanną pracą na rzecz Ojczyzny, polskiej kultury i dobra wspólnego.

 

Rodzinę i Bliskich Zmarłej proszę o przyjęcie wyrazów głębokiego współczucia. Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie!

 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Wojciech Kolarski.

 

Poleć znajomemu